Materiał Partnera

Słynne zegary

Słynne zegary

Nabycie umiejętności pomiaru czasu to krok milowy w rozwoju cywilizacji. Dzięki temu możliwe było planowanie zajęć rolniczych, a następnie badanie innych zjawisk pojawiających się w otaczającym świecie. Ujarzmienie czasu było jednym z największych odkryć – dla współczesnej nauki bezcennym. Dziś przyjrzymy się zegarom, które z jakichś względów zyskały sławę.

Pierwszy zegar mechaniczny

Nie tyle sławnym, co ważnym wynalazkiem był pierwszy zegar mechaniczny. Za jego twórców uważa się dwóch wynalazców. Byli to Liang Lingzan i Yi Xing. Stworzony przez nich mechanizm datuje się na rok 725 rok n.e.

Europejskie zegary mechaniczne są zasługą benedyktyna Gerberta z Aurillac. Znany lepiej jako papież Sylwester II, mnich żyjący w X wieku zajmował się fizyką, matematyką i mechaniką. Zegary mechaniczne, którym dał początek, były początkowo używane wyłącznie w klasztorach i służyły ustalaniu godzin kanonicznych.

Wieże zegarowe – słynne zegary użytku publicznego

Najwięcej emocji wzbudzają zegary montowane na wieżach. Prawdopodobnie wynika to z dużych rozmiarów, dobrej widoczności, dzięki której wiele osób znało dobrze dany zegar, i oczywiście z ogromnego rozmachu przedsięwzięcia. Gigantyczne mechanizmy poruszają wyobraźnię.

Najbardziej znanym zegarem jest chyba Big Ben. Prawdziwa nazwa całej wieży to Elizabeth Tower. Londyńska zegarowa wieża w stylu neogotyckim powstała w roku 1858 podczas odbudowy Pałacu Westminsterskiego po pożarze. Założeniem była dokładność co do sekundy, uzyskana dzięki łączności telegraficznej z obserwatorium w Greenwich.

Kolejnym ciekawym zegarem, który mieści się w przestrzeni publicznej, jest praski zegar astronomiczny. Znajduje się na Ratuszu Staromiejskim w Pradze. Powstał w 1410 roku. Składa się z trzech części – astronomiczna ukazuje układ ciał niebieskich, kalendarzowa wskazuje miesiąc, a na animacyjną składają się ruchome figury apostołów oraz Śmierci, Turka, Marności i Chciwości.

To tylko dwa piękne zegary, które zyskały międzynarodową sławę i stały się obleganymi atrakcjami turystycznymi. Niemal od początku istnienia zegarki służą nie tylko pomiarowi czasu,  ale pełnią też funkcję estetyczną. Zdobią nasze miasta, domy i nadgarstki. Szeroki wybór ciekawych czasomierzy oferuje www.demus-zegarki.pl.

Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz