Artykuł sponsorowany

Skutki prawne wynikające z zawarcia ugody

Skutki prawne wynikające z zawarcia ugody

Pojawienie się rozbieżności co do istniejącego stanu prawnego często prowadzi do rozpoczynania postępowań sądowych. Rozstrzygnięcie powstałego sporu wymaga jednak wówczas sporej ilości czasu i nierzadko dość dużych nakładów finansowych. Wiele kwestii można wyjaśnić taniej i szybciej, decydując się na skorzystanie z fachowego wsparcia ze strony mediatora.

 

Dlaczego warto korzystać z mediacji?

Klasyczne postępowania sądowe są z reguły przewlekłe i kosztowne dla stron, które toczą ze sobą spór, ponieważ wymagają dobrego przygotowania merytorycznego, a także przestrzegania procedur, jeżeli chodzi o sposób i rodzaj przedstawianych argumentów oraz materiału dowodowego. Nierzadko oznacza to spore koszty obsługi prawnej czy zlecania opinii biegłym. Znacznie szybszą i tańszą alternatywą mogą być dopuszczalne w przypadku niektórych kwestii związanych z prawem cywilnym, gospodarczym i administracyjnym, a także rodzinnym oraz prawem pracy mediacje sądowe. W Koszalinie ich prowadzeniem zajmuje się Kancelaria Mediacji Mediatora Anny Jędrzejczak. Zaletą korzystania z mediacji jest możliwość znalezienia rozwiązania kompromisowego, które zadośćuczyni najważniejszym postulatom stron. Warto pamiętać, że mediacje są dobrowolne, a warunkiem ich prowadzenia będzie zgoda wyrażona przez obie strony sporu.

 

Jak wygląda wejście w życie zawartej ugody?

Zawarcie ugody w wyniku mediacji oznacza znalezienie rozwiązania satysfakcjonującego obie strony, a dojście do porozumienia dzięki negocjacjom sprawia, że jej postanowienia nie są zwykle podważane. Z chwilą uzyskania zbieżnego stanowiska w obecności mediatora podpisywana jest ugoda. Jeżeli do niej nie dojdzie, powstaje sporządzane przez mediatora i przez niego sygnowane sprawozdanie. Żeby podpisana ugoda mogła uzyskać moc prawną taką samą, jaką ma ugoda sądowa, a zarazem wywoływała takie same skutki prawne, ugoda zawarta przez strony mediacji wymaga zatwierdzenia przez sąd. Proces ten nie jest jednak automatyczny, ponieważ treść podlega weryfikacji pod względem ewentualnych prób obejścia prawa, niezgodności z jego zapisami, a także naruszania zasad współżycia społecznego. Sąd sprawdza też, czy ugoda jest zrozumiała i nie zawiera sprzeczności. Jeżeli w treści nie ma uchybień, ugoda jest zatwierdzana. Możliwe jest również zatwierdzenie jej części. Zatwierdzona przez sąd ugoda zyskuje klauzulę wykonalności i jest tytułem wykonawczym, a zatem może podlegać egzekucji. Kancelaria Mediacji Mediatora Anny Jędrzejczak w Koszalinie oferuje wszechstronną pomoc w prowadzeniu mediacji i rozwiązywaniu sporów.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz