Skuteczne sposoby na walkę ze szkodnikami w ogrodzie

Skuteczne sposoby na walkę ze szkodnikami w ogrodzie
Piękny ogród to nie tylko kwestia podlewania, właściwego nawożenia i dbałości o wymagania konkretnych roślin. Musimy być przygotowani też na walkę ze szkodnikami, które niszczą rośliny. Istnieje wiele naturalnych oraz chemicznych metod walki z nieproszonymi gośćmi. Pamiętajmy, że np. opryski owadobójcze zabijają nie tylko szkodniki, ale i owady pożyteczne.

Mszyce

Te niewielkie owady tworzą całe kolonie, atakując najpierw wierzchołki roślin. Wysysają z rośliny sok, niszczą młode pędy, pokrywają liście tzw. spadzią (stanowiącą pożywkę dla grzybów), a także roznoszą choroby roślin. Aby zapobiec pojawieniu się mszyc, usuwajmy chwasty rosnące wokół roślin ozdobnych (tam namnażają się mszyce) i zapewnijmy naszym roślinom dobre warunki uprawowe.

Mszyce nie lubią zapachu mięty, więc zawsze warto posadzić ją w pobliżu. Dobre skutki w walce z mszycami przynosi spryskanie odwarem roślinnym z wrotyczu, pędów krwawnika lub gnojówką z pokrzywy. W sklepach ogrodniczych dostępny jest także przeciwmszycowy preparat na bazie czosnku. Naturalnymi wrogami mszyc są biedronki oraz larwy bzygowatych i złotooków. Jeśli więc zamiast odwaru roślinnego wybieramy do walki z mszycami preparat chemiczny, zapytajmy o taki, który nie zabije pożytecznych owadów (źródło: muratordom.pl).

Przędziorki

Przędziorki to czerwone pajęczaki o długości 0,5 mm, które żerują na spodniej stronie liści i wysysają sok. Na blaszkach i pędach zaczyna powstawać pajęczyna, później pojawiają się jasne plamy, aż w końcu liście brunatnieją i usychają. Do naturalnych sposobów zwalczania przędziorka należy opryskanie rośliny wodą z mydłem bądź wyciągiem z czosnku, cebuli, pokrzywy, wrotycza, rumianku czy mniszka. Jeśli te środki nie pomogą, trzeba sięgnąć po preparaty chemiczne przeciw przędziorkom. Naturalnym wrogiem przędziorka jest dobroczynek szklarniowy – drapieżne roztocze żywiące się przędziorkami, które również można zakupić do rozsypania na liściach.

Ślimaki

Ślimaki są naturalną częścią ekosystemu. Przyczyniają się m.in. do rozkładu materii organicznej. Zwalczamy je tylko, gdy występują w nadmiarze i niszczą rośliny. Ślimaki lubią wilgoć, wysokie trawy, zarośla, rozmaite zakamarki, w których mogą się schować czy rozkładające się resztki roślinne. Istnieje wiele naturalnych sposobów zwalczania ślimaków. Środki chemiczne to ostateczność – zwłaszcza że są silnie toksyczne.

Ślimaki nie lubią niektórych roślin: tymianku, cebuli, czosnku, szałwii, majeranku, czarnego bzu, orlika pospolitego, krwawnika, floksa, nasturcji wielkokwiatowej. Warto posadzić je między innymi kwiatami, warzywami czy ziołami. Grządki możemy ponadto otoczyć 20-centymetrowym pasem trocin lub igliwia. Rośliny, które ślimaki upodobały sobie szczególnie, możemy spryskiwać odwarem z papryki rocznej. Możemy też wyłapywać ślimaki. Te z muszlą łatwo zauważyć i zebrać, natomiast ślimaki nagie można zwabić do pułapki. Skuteczne jest wystawienie talerzyka z piwem lub pokarmu: pokrojonej marchwi, jabłek, buraków, ziemniaków. Naturalnymi wrogami ślimaków są ropuchy, jeże, ptaki, jaszczurki.

Inne małe szkodniki

Naszemu ogrodowi zagraża mnóstwo innych zwierząt. Do tych większych należą np. nornice czy krety, ale o wiele więcej niebezpieczeństw czyha w ogrodowym mikrokosmosie. Wyciąg z rumianku może pomóc w walce z gąsienicami motyli, a szałwia odstrasza bielinka kapustnika. Drutowce, których larwy niszczą rośliny cebulowe (np. tulipany), gryzą korzenie roślin, atakują też warzywa (marchew, buraki) czy niektóre owoce (truskawki), można odstraszyć, sadząc grykę i gorczycę białą. Jeśli to nie pomoże, pozostają nam preparaty chemiczne. Zarażone cebulki trzeba spalić. Liczebność niektórych owadów (mszyc, mączlików, miniarków) można ponadto ograniczyć, stosując specjalistyczne żółte tablice z lepem.
Opracowanie:
Martyna
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także

Wyszukaj firmy z branży

Polecane firmy

Dezynsekcja: wykonywanie zabiegów środkami chemicznymi jak i naturalnymi, mającymi na celu...
Specjalizujemy się w usługach z zakresu dezynsekcji, dezynfekcji i deratyzacji. Zajmujemy się też...