Artykuł sponsorowany

Skupy surowców wtórnych – jakimi odpadami się zajmują?

Skupy surowców wtórnych – jakimi odpadami się zajmują?

Wszelkie surowce zaklasyfikowane jako wtórne są zarówno skupowane, jak i sprzedawane przez specjalistyczne firmy. Zajmują się one przede wszystkim recyklingiem tego typu odpadów, co obniża koszty produkcji i pozytywnie wpływa na środowisko. Ponowny przerób surowców wtórnych dotyczy zazwyczaj konkretnych materiałów, które przyjmują skupy – jakie dokładnie odpady są najczęściej wykorzystywane w procesie odzysku?

Szerokie zastosowanie makulatury

Jednym z podstawowych odpadów zaklasyfikowanych do ponownej obróbki jest szeroko pojęta makulatura. Zaliczają się do niej m.in. stare podręczniki czy książki, zeszyty, papiery biurowe, które mogą być zadrukowane lub nie, broszury, foldery, ulotki reklamowe. Jednym z najczęściej występujących elementów makulatury są też kolorowe gazety. Profesjonalne skupy, takie jak np. Kapstal Skup Surowców Wtórnych, wykorzystują również kartony i tekturę falistą. Recykling tego typu odpadów pozwala na wytworzenie wielu nowych produktów o bardzo dobrych parametrach. Co ważne, większość korzyści płynących z ponownego przerobu makulatury ma znaczący wpływ na środowisko. Produkcja papieru ze ścieru drzewnego to prawie trzykrotnie większe zużycie wody oraz dwukrotnie większe zużycie energii niż w przypadku zastosowania recyklingu. Makulatura wciąż jest jednym z najczęściej powtórnie wykorzystywanych odpadów – papier wykorzystywany jest na szeroką skalę m.in. w promocji czy sprzedaży, ale też w wielu gałęziach przemysłu. Skupy surowców wtórnych kojarzą się jednak nieodłącznie ze złomem i metalami kolorowymi.

Złom, metale i akumulatory

Nowoczesne skupy surowców wtórnych wyposażone są w specjalistyczny sprzęt, który służy do częściowego przerobu czy załadunku złomu. W ten sposób stal, żeliwo, metale kolorowe czy stale stopowe mogą być wstępnie przygotowane do recyklingu. Niezwykle istotnym elementem złomu są metale kolorowe. Jednym z najcenniejszych jest miedź – wykorzystuje się ją głównie do produkcji kabli elektrycznych. Podobnie jak aluminium, może być ona powtórnie przetwarzana, a proces recyklingu nie ma wpływu na jakość tego surowca. Dobre skupy surowców wtórnych przyjmują także inne metale kolorowe, takie jak chociażby mosiądz, brąz, cynk czy ołów. W tego typu miejscach przetwarzane są też zużyte akumulatory, silniki elektryczne czy stal narzędziowa. Okazuje się więc, że recyklingowi poddać można wiele odpadów, dzięki czemu zaoszczędzane są pieniądze, czas, a także ma to znaczący wpływ na środowisko. Kompleksowa oferta renomowanych skupów surowców wtórnych obejmuje przerób wielu materiałów – makulatury, złomu, metali kolorowych czy akumulatorów.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz