Artykuł sponsorowany

Skup złomu, a ochrona środowiska

Skup złomu, a ochrona środowiska

Oddawanie złomu do skupu umożliwia jego właściwą utylizację i zapobiega powstawaniu tzw. dzikich wysypisk. Natomiast dzięki możliwości ponownego wykorzystania niektórych metali zmniejsza się ich cena zakupu, a także zapotrzebowanie na wydobycie z naturalnych źródeł. Wpływa to także na ilość miejsca którą w przeciwnym razie trzeba by było zagospodarować na składowanie odpadów.

Wpływ skupów złomu na środowisko

Jako złom określa się różnego rodzaju elementy metalowe z urządzeń i maszyn, które stają się zbędnymi śmieciami. Ich skup chroni środowisko przed tworzeniem się dzikich wysypisk, a dodatkowo umożliwia recykling poszczególnych metali. Dzięki temu przy ponownym przetwórstwie stają się one tańsze, a dodatkowo nie zabierają miejsca jako zutylizowane śmiecie. Zadaniem recyklingu jest maksymalne wykorzystanie odpadów przy jak najmniejszym nakładzie czynników energetycznych. Ponowne przetwarzanie materiałów zmniejsza wykorzystywanie surowców pierwotnych. Także ich cena jest inna – metal z kopalni jest droższy od tych, które uzyskuje się w procesie recyklingu.

Recykling i utylizacja złomu

Segregacja metali oraz oddawanie ich do skupów mocno przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego, bowiem metale przygotowuje się do ponowne przetworzenia. Jednak nie wszystkie odpady nadają się do recyklingu. Niektóre muszą zostać zutylizowane. Ze względu na działania proekologiczne, utylizacja odpadów jest ściśle określona w prawie. Na ten proces składa się wiele zabiegów, które mają zminimalizować wpływ złomu na środowisko. Z kolei metale, które mogą zostać wykorzystane ponownie do budowy innych części i urządzeń, są sprzedawane. Specjalista ze skupu Ago Recykling w Warszawie dodaje: Skupy złomu, poprzez gromadzenie i dzielenie odpadów, stanowią pierwszy etap przygotowania do ponownego przetworzenia materiału.

Metale poddawane recyklingowi

Materiałem, który najczęściej jest oddawany na skup jest stal. Może ona być poddawana recyklingowi wielokrotnie, bowiem podczas tego procesu nie traci swoich właściwości. Więcej kosztują metale kolorowe, takie jak aluminium i mosiądz. Ze względu na swoje naturalne właściwości ich zastosowanie w przemyśle są one bardzo powszechne. Metale uzyskuje się także z recyklingu zużytego sprzętu komputerowego oraz kabli. Wydobywanie poszczególnych pierwiastków z plastików i mieszanek różnych materiałów wymaga użycia odpowiedniego sprzętu.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz