Materiał Partnera

Skup elektrośmieci

Skup elektrośmieci

Elektrośmieci to dzisiejsze wyzwanie przy procesach ochrony środowiska. Każdego roku w Polsce setki tysięcy telefonów komórkowych, telewizorów, komputerów, radioodbiorników i innych sprzętów AGD oraz RTV, trafia w nieodpowiednie miejsca – na śmietnik. Warto mieć świadomość, że konstrukcje te złożone są z wielu szkodliwych dla środowiska materiałów, a także z tych, które z powodzenie można przywrócić do ponownego obrotu. Istotne jest zatem przekazywanie elektrośmieci do punktów skupu surowców wtórnych.

Dlaczego recykling elektrośmieci jest taki ważny?

Recykling elektrośmieci to dzisiaj jeden z działów całej branży, przed którym stoją prawdziwe wyzwania. Wiąże się to bowiem z coraz większą ilością tego rodzaju odpadów, na które składają się wyeksploatowane sprzęty AGD i RTV, kable, katalizatory, akumulatory, czy elementy infrastruktury maszynowej, wykorzystywanej w zakładach produkcyjnych. Wyzwanie dotyczące recyklingu elektrośmieci wiąże się z tym, iż dane ich podzespoły należy w odpowiedni sposób od siebie rozdzielić tak, aby część z nich mogła wróć do obiegu, a inne mogły być przekazane do profesjonalnej i proekologicznej utylizacji. Warto wiedzieć, że skup takich odpadów nie tylko ma ogromne znacznie przy ochronie środowiska. Istotna jest również ekonomia. Różnego rodzaju sprzęty elektroniczne i konstrukcje elektroinstalacyjne, mogą składać się z dużej ilości metali kolorowych, które szczególnie dzisiaj warto odzyskiwać. Przykładem jest miedź recyklingowa, która w ponad 40% spełnia zapotrzebowanie na ten materiał w całej Europie. Wiąże się to ze znacznie niższymi kosztami recyklingu, w porównaniu z wydobyciem surowca pierwotnego.

Gdzie przekazywać elektrośmieci

Niektóre elektrośmieci możesz przekazać do sklepu, w którym zakupisz nowy sprzęt. Przy kupnie telewizora możesz zostawić swój zużyty właśnie w placówkach handlowych. Sprzęt RTV i AGD można również zbyć we wyspecjalizowanych serwisach lub w gminnych punktach zbiórek. Lepiej jednak udać się do profesjonalnych skupów złomu, metali kolorowych, makulatury, folii, podzespołów komputerowych, akumulatorów, czy katalizatorów, które nie dość, że zapewnią dla Ciebie transport elektrośmieci, to również za nie odpowiednio zapłacą. Tak jest w przypadku bydgoskiej firmy STALGO, która wyspecjalizowała się w obwoźnym odbiorze odpadów wtórnych od klientów indywidulanych oraz biznesowych. Warto przy tym wiedzieć, że to właśnie przedsiębiorstwa o profilu działania skupu surowców, są uprawnione do wydawania zaświadczeń dotyczących utylizacji i recyklingu – współpracują one z dużymi zakładami przetwórczymi, które opierają swoja prace o innowacyjne procesy recyklingowe.

 

Opracowanie:
Bydgoszcz, Kasztanowa 37 lok. 29
tel. 696 731 292
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz