Materiał Partnera

Skrzywienie przegrody nosowej – co warto wiedzieć?

Skrzywienie przegrody nosowej – co warto wiedzieć?

Skrzywienie przegrody nosowej to schorzenie o charakterze laryngologicznym, które występuje zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Krzywa przegroda w nosie może być źródłem dużego dyskomfortu dla pacjenta. Zobacz, jakie objawy mogą wskazywać na ten problem oraz jak przebiega leczenie w gabinecie laryngologicznym. Oto najważniejsze informacje na ten temat.

Nos jest pierwszym elementem dróg oddechowych. To przez niego przepływa zdecydowana większość powietrza, które przefiltrowane trafia do Twoich płuc, dostarczając tlenu niezbędnego każdej komórce organizmu. Dlatego jego prawidłowa praca jest tak ważna. Zdarza się, że utrudnia ją skrzywienie przegrody nosowej.

Na czym polega skrzywienie przegrody nosowej?

Skrzywienie przegrody nosowej może być zarówno wadą wrodzoną, jak i nabytą. Gdy mamy do czynienia z tym pierwszym podłożem, krzywa przegroda powstaje w wyniku nieprawidłowego rozwoju tej części szkieletu twarzoczaszki. Wówczas objawy mogą się pojawić już w wieku dziecięcym. A co z przyczynami nabytymi? Do skrzywienia przegrody nosowej mogą doprowadzić różnego rodzaju urazy twarzy (np. złamanie nosa) – także te doznane w okresie okołoporodowym.

Jakie są objawy skrzywienia przegrody nosowej?

Najbardziej typowe objawy wskazujące na krzywą przegrodę nosową to:

  • przewlekłe problemy z oddychaniem – zwłaszcza podczas wysiłku fizycznego,
  • chrapanie,
  • częste infekcje górnych dróg oddechowych – przewlekły katar, nieustannie nawracające zapalenie gardła, ucha środkowego czy zatok przynosowych,
  • ciągłe uczucie zatkanego nosa – obecne po jednej lub po dwóch stronach nosa, połączone czasem z uczuciem zatkanych uszu (przez gorsze wyrównywanie się ciśnienia w uchu środkowym spowodowane niedrożnością nosa),
  • problemy z odczuwaniem zapachów,
  • krwawienia z nosa,
  • nawracające bóle głowy.

Osoby, które doświadczają takich objawów, powinny udać się na konsultację do lekarza laryngologa. W Jaworznie porad w tym zakresie udziela np. Gabinet laryngologiczny Bogusław Śmigielski. A jak wygląda konsultacja? Pacjent może się spodziewać przede wszystkim pogłębionego wywiadu lekarskiego, a następnie badania rynoskopem. Konieczne może się też okazać wykonanie dodatkowej diagnostyki, np. tomografii twarzoczaszki czy badania endoskopowego jam nosa.

Jak leczy się skrzywienie przegrody nosowej?

Leczenie ma charakter operacyjny – zabieg jest refundowany w ramach NFZ, ale można mu się poddać również prywatnie. Warto podkreślić, że nie każde skrzywienie wymaga leczenia operacyjnego. Wszystko zależy od tego, czy objawy skrzywienia są uciążliwe dla pacjenta, czy też nie. Zaleca się również wstrzymanie z wykonaniem zabiegu u młodszych dzieci – dogodnym momentem na jego przeprowadzenie jest moment, w którym skończą one już 15-16 lat.

Opracowanie:
Jaworzno, Nowa 6
tel. 609 554 090
Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz