Materiał Partnera

Skromne początki wielkiej marki. Historia Toyoty

Skromne początki wielkiej marki. Historia Toyoty

Koncern Toyota to jeden z potentatów branży motoryzacyjnej. Samochody z charakterystycznym logiem w kształcie litery ,,T” można dziś spotkać na drogach całego świata. Mało kto jednak wie, że początki firmy były całkiem niepozorne…

Zaczęło się od tkactwa

Chcąc poznać początki marki Toyota, należy się cofnąć aż do XIX w. i skierować swoje oczy na Daleki Wschód. To właśnie tam, w 1885 r. japoński przedsiębiorca Sakichi Todoya wraz ze swoim synem Kiichirem, postanowili otworzyć nowy, intratny biznes – przedsiębiorstwo tkackie. Już wówczas mechanika była ,,konikiem” Toyody. Firma dobrze prosperowała dzięki nowoczesnym technologiom, takim jak automatyczne krosno. Toyoda Spinning and Weaving Co. Ltd (nazwa zarejestrowana w 1918 r.) funkcjonowała z powodzeniem aż do początku lat trzydziestych XX w., do czasu śmierci Toyody seniora.

Rewolucja motoryzacyjna

Kiichiro Toyoda postanowił zrewolucjonizować firmę. W 1933 r. otworzył dział samochodowy, podejmując próbę podbicia skromnego wówczas japońskiego rynku motoryzacyjnego. Nowa komórka Toyody działała z rozmachem, a już w 1935 r. udało się wyprodukować pierwszy samochód oznaczony symbolem A1. Równocześnie rozpoczęto produkcję ciężarówek i autobusów oraz ulepszano modele osobowe, tworząc kolejny, tym razem oznaczony jako AA. W 1937 roku powołano nową firmę, nastawioną wyłącznie na produkcję motoryzacyjną – Toyota Motor Co. Ltd. Wtedy też powstało znane po dziś dzień, charakterystyczne logo złożone z trzech owali.

Powojennym ,,boom”

Wojna nie zachwiała ambicjami marki. Toyota uparcie dążyła do stworzenia uniwersalnego samochodu, przeznaczonego dla przeciętnego Japończyka. Mimo początkowych przeszkód, problemów finansowych i zmian w zarządzie firmy, trud się opłacił. Toyota okrzepła, w 1952 r. produkując już niemal 14 tys. pojazdów rocznie. Do czołowych modeli samochodów tego okresu należały m.in. Toyota Crown i Corona. Równocześnie rozpoczęto dynamiczną ekspansję zagraniczną, otwierają przedstawicielstwa w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Brazylii, a także Danii (jako pierwszym państwie europejskim). W 1966 r. powołano do życia model samochodu Toyota Corolla, którego najnowsze generacje do dziś cieszą się popularnością wśród klientów. Lata siedemdziesiąte to debiut modeli Carina, Starlet, sportowej Supry oraz kolejnych generacji już istniejących pojazdów, np. terenowego Land Cruisera. W latach osiemdziesiątych Toyota opanowała już 40% japońskiego rynku motoryzacyjnego, utworzono również nową spółkę General Motors. Mocarstwowe marzenia stały się faktem.

Pierwsze polskie salony Toyota

W przełom wieków Toyota weszła z przytupem. Jeszcze w 1989 roku zainicjowano produkcję luksusowych aut z linii Lexus. Od początku lat dziewięćdziesiątych japoński gigant rozpoczął ekspansję na kraje Europy Środkowej i Wschodniej, gdzie otwierał swoje pierwsze oficjalne przedstawicielstwa. W 1990 r. Toyota zawitała również do Polski. Od tego czasu, na terenie naszego kraju powstało wiele autoryzowanych salonów, cieszących się dziś już kilkunastoletnią renomą. Dobry przykład stanowi rejon województwa śląskiego, gdzie w 1997 r. narodził się pomysł wybudowania salonu samochodowego w Rybniku. Toyota Konsek Rybnik otworzyła swoje podwoje ostatecznie w 2000 r. i do dziś jest, obok siostrzanego salonu z Sosnowca, jedną z najczęściej odwiedzanych stacji dealerskich marki Toyota na Śląsku.

Samochody Toyota współcześnie

Lata dziewięćdziesiąte to także czas, kiedy z taśm fabrycznych schodziły kolejne modele pojazdów, do dziś cieszące się popularnością, m.in. SUV Toyota RAV4 oraz pierwszy masowo produkowany samochód z napędem hybrydowym – Toyota Prius. Kolejne powstałe auta to m.in. Avensis i Yaris. Wśród pojazdów, wyprodukowanych w XXI wieku, warto wspomnieć o Toyocie Auris, minivanie Toyota Verso oraz absolutnej ,,świeżynce” – produkowanym od 2012 roku sportowym modelu Toyota GT86. Współcześnie marka Toyota cieszy się wielką popularnością na całym świecie, w tym również w Polsce. Dysponujemy dużą ilością salonów samochodowych o odpowiednim zapleczu technicznym, umożliwiającym bezproblemowe serwisowanie pojazdów. Zakupu i serwisu aut marki Toyota mogą Państwo dokonać m.in. we wspomnianym już salonie samochodowym Toyota Konsek w Rybniku, w województwie śląskim.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz