Materiał Partnera

Skrobie modyfikowane w produktach z czystą etykietą

Skrobie modyfikowane w produktach z czystą etykietą

Mamy coraz większą świadomość tego, co kupujemy i zjadamy. Uważnie czytamy etykiety produktów i sprawdzamy ich skład. Przekłada się to na rosnącą popularność naturalnej zdrowej żywności pozbawionej sztucznych dodatków w postaci barwników, konserwantów czy wzmacniaczy smaku. W odpowiedzi na te wymagania konsumentów producenci żywności zaczęli tworzyć produkty oznaczone tak zwaną „czystą etykietą”.

Czym jest produkt z czystą etykietą?

Termin „czysta etykieta” – z angielskiego – clean label – został w prowadzony w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie dotyczące zdrowej żywności pozbawionej różnego rodzaju konserwantów. Funkcjonuje on głównie na gruncie przemysłu spożywczego i używany jest przez producentów dla oznaczenia produktów, w których składzie nie znajdziemy tak dobrze nam znanych składników oznaczonych literą E.

Powinny one zatem charakteryzować się krótką, prostą listą składników oraz minimalnym stopniem przetworzenia. Pamiętajmy, że produkty z czystą etykietą zawsze jednak będą różnić się od tych całkowicie naturalnych, będą jednak do nich zbliżone.

Proces zastępowania składników syntetycznych składnikami organicznymi prowadzić ma do wytworzenia zdrowej i wartościowej żywności, jednak nie może odbywać się kosztem atrakcyjności produktu. Z tego powodu konieczne jest znalezienie dodatków, które poprawią jakość żywności bez szkody dla naszego zdrowia. Takim rozwiązaniem są skrobie modyfikowane Lyckeby Careful produkowane przez Culinar Polska. Przyjrzyjmy się bliżej ich zastosowaniu oraz właściwościom.

Lyckeby Careful a produkty z czystą etykietą

Ogromną zaletą skrobi zagęszczających z  grupy produktów Lyckeby Careful jest możliwość ich zastosowania w obróbce żywności różnego rodzaju. Obejmują one produkty pęczniejące zarówno na ciepło, jak i na zimno, a ponadto też produkty żelujące.

Podstawą ich produkcji jest organiczna skrobia ziemniaczana, a w ich składzie nie znajdziemy żadnych sztucznych dodatków i składników z numerem E. Jej zastosowanie pozwala uzyskać parametry żywności zbliżone do tych, jakie dają sztuczne stabilizatory emulsji i tekstury. Jest przy tym jednak znacznie zdrowsza i bezpieczniejsza.

Jej największe atuty to czysty, neutralny smak, który pozwala wykorzystać ją w wielu różnych produktach, a także wysoka tolerancja obróbki. Poszczególne typy skrobi zagęszczającej Lyckeby Careful mają różne przeznaczenie, ale dwa z nich – 370 oraz 390 – to zagęstniki skrobiowe stworzone do użytku w ekstremalnych warunkach obróbki, takich jak sterylizacja UHT. Ponadto występują one w białym kolorze, dzięki czemu nie wypłyną na ostateczny kolor żywności, w które są stosowane.

Polecane przez producenta zastosowania Lyceby Careful to:

  • fermentowane produkty mleczne,
  • ser topiony,
  • desery oparte na mleku,
  • zupy oraz sosy,
  • chłodzone lub mrożone gotowe dania,
  • obróbka owoców.

Skrobie modyfikowane z tej grupy zapewniają przyjemną teksturę oraz uczucie pełności w ustach. Jednocześnie nie są to dodatki modyfikowane genetycznie, ale w całości oparte na skrobi ziemniaczanej, dzięki czemu są idealne dla produktów z czystą etykietą.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz