Skórzane buty – czy warto w nie zainwestować?

Skórzane buty – czy warto w nie zainwestować?

Od wielu lat stanowią synonim elegancji, wygody i trwałości. Ogromną popularność wśród klientów zdobyły również poprzez swój ponadczasowy charakter. W końcu często mówi się, że skórzane buty nigdy nie wychodzą z mody. W naszym poradniku prezentujemy najważniejsze informacje na temat tego rodzaju obuwia. Sprawdź, jakie ma zalety i na co należy zwrócić uwagę przy zakupie. Dowiedz się, jak zadbać o wierzchnie okrycie stóp ze skóry.  

Jakie obuwie na jesień? Zalety butów skórzanych

Pianka, tkanina czy guma – w każdym sklepie obuwniczym znajdziemy rozmaite modele wykonane z różnego rodzaju materiałów. Niezmiennie od wielu lat największą popularnością wśród klientów cieszą się jednak buty skórzane. Nic w tym dziwnego skoro tego rodzaju trzewiki nie tylko świetnie prezentują się na stopie, ale i gwarantują ogromny komfort użytkowania. Wysoką sprzedaż na całym świecie zapewnia przede wszystkim wyjątkowe tworzywo.

Jakie są najważniejsze zalety butów ze skóry naturalnej? Oto zestaw kluczowych cech:

  • Trwałość i wytrzymałość

W porównaniu do sztucznych materiałów skóra dużo lepiej się starzeje. Właściwa pielęgnacja sprawi, że obuwie na długo zachowa swój pierwotny kształt (to znaczy, że nie pokruszy się, nie rozwarstwi i nie popęka). Wykorzystując prawidła, możemy również zapobiec ewentualnym zagięciom.

  • Łatwiejsza naprawa

Skórzane buty damskie i męskie jest wyjątkowo odporne na wszelkie uszkodzenia mechaniczne. Gdy już do nich dojdzie, ewentualna naprawa u szewca przebiegnie dużo sprawniej niż w przypadku materiałów sztucznych.

  • Wygoda

Uważa się, że skóra jest najbardziej naturalnym tworzywem, z jakiego można wykonać buty. Miękkość, dopasowanie do kształtu stopy oraz rzadkie obcieranie – wszystkie te cechy składają się na komfort użytkowania. Odpowiednia wentylacja zmniejsza ryzyko przepocenia i również wpływa na wygodę tego typu obuwia.     

  • Zdrowie i prezencja

Jedną z wad obuwia ze skóry jest jego cena. Ta jednak stanowi gwarancję nieskazitelnego i eleganckiego wyglądu zadbanych butów. Poza tym naturalny materiał nie zawiera w swoim składzie niezdrowych i szkodliwych substancji. Zapewnia dodatkowo przyjemny zapach tak różny od chemicznej woni wykonanych z tworzyw syntetycznych trzewików.  

zalety skórzanych butów

Buty skórzane – jak je wybrać?

Choć wcześniej kojarzyły się przede wszystkim z garniturami i wieczornymi kreacjami, to dziś damskie oraz męskie buty skórzane stanowią element codziennych stylizacji. Wiemy już, że posiadają wiele zalet, jednak musimy pamiętać, że nie wszystkie modele gwarantują taką samą jakość. Z tego powodu, warto wiedzieć, na jakie parametry warto zwrócić uwagę podczas zakupów. Do najważniejszego kryterium zaliczamy m.in. rodzaj skóry używanej do produkcji obuwia.  

Od razu warto zaznaczyć, że każdy typ materiału ma nieco inne właściwości. Z tego powodu powinniśmy dobierać do każdego modelu nieco inną pielęgnację. Najczęściej do produkcji butów wykorzystuje się skóry: gładkie, licowe, zamszowe, nubukowe, welurowe, lakierowane, Shell Cordovan, Nappa czy Pebble Grain. Pamiętajmy, aby przed zakupem sprawdzić, gdzie zostało wyprodukowane tworzywo i jakie ma właściwości.

Innym ważnym elementem są skórzane wkładki do butów. Należy je dopasować do stopy pod kątem miękkości oraz wielkości. Wpływ na jakość i wygodę obuwia skórzanego mają również cholewki, podszewka oraz wyściółka. Warto zadbać ponadto o odpowiednią podeszwę w trzewikach. Nie powinna być ona zbyt wysoka na pięcie, a jednocześnie musi charakteryzować się właściwą twardością.

Co zrobić w sytuacji, gdy kupiliśmy wymarzone buty, ale okazują się za ciasne? Zarówno drogie, jak i tanie obuwie skórzane powinno dopasować się do stopy w trakcie ich użytkowania. Gdy mimo wszystko dochodzi do powstania nieprzyjemnych otarć czy pęcherzy, powinniśmy udać się do szewca lub skorzystać z domowych sposobów na ich rozciągnięcie. W tym celu możesz skorzystać z gazet, worków z lodem, grubych skarpet czy specjalnych środków, pianek oraz sprejów.    

Jak dbać o skórzane obuwie?

Tylko właściwa pielęgnacja skórzanych butów sprawi, że będą mogły służyć nam przez długie lata. Poza tym zapewnia ona również wykorzystanie wszystkich zalet związanych z tego typu wierzchnim okryciem stóp. Opiera się o trzy podstawowe etapy.

Krok 1: konserwacja

Po wyjściu ze sklepu najchętniej założylibyśmy od razu zakupiony przez siebie model butów. Niestety w tym przypadku warto z tym zaczekać. Przed pierwszym użyciem należy bowiem zadbać o właściwą impregnację skórzanego obuwia. Wystarczy wybrać właściwy preparat i aplikować aż przestanie wsiąkać w materiał. Spray lub wosk o odpowiednim kolorze nie tylko uchroni przed namakaniem oraz wilgocią, ale i ułatwi późniejsze czyszczenie.  

Krok 2. Użytkowanie

Jeśli chcesz, aby Twoja ulubiona para butów skórzanych służyła Ci przez kilka sezonów, to nie powinieneś nosić ich codziennie. Taka forma odpoczynku jest gwarancją dłuższej żywotności i zachowania dobrej formy. Zainwestuj również w specjalne wypełniacze, które sprawią, że obuwie nie straci pierwotnego fasonu.

Przed deformacją i zadeptywaniem możesz zapobiegać, stosując do zakładania łyżki do butów. Pamiętaj, że trzewiki powinny być czyszczone zaraz po zabrudzeniu. Do usuwania plam stosuj ściereczkę z bawełny i zawsze susz obuwie ze skóry w sposób naturalny. Buty przechowuj w specjalnych workach i korzystaj przy tym z prawideł lub wypychaj je gazetami.   

Krok 3: czyszczenie

Odpowiednia pielęgnacja obejmuje regularne czyszczenie butów ze skóry. Czynność należy wykonywać zawsze przed zastosowaniem różnego rodzaju past. Zaczynamy od usunięcia błota oraz ziemi z podeszwy i przechodzimy do delikatnego oczyszczania miękką szczoteczką powierzchni trzewika. Para wodna sprawdzi się w usuwaniu trudnych plam i odświeżaniu modeli z zamszu. Najwięcej uwagi taki rodzaj obuwia wymaga w okresie zimowym. Ostatecznym krokiem jest pastowanie, które wykonujemy od czubka aż do pięty. Po wchłonięciu preparatu możemy przystąpić do polerowania.

pielęgnacja skórzanych butów

Inwestycja w skórzane obuwie, choć może okazać się kosztowna, to zazwyczaj jest wyjątkowo opłacalna. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o pielęgnacji butów, to sprawdź, jak czyścić białe modele.

Opracowanie:
Karolina
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także

Wyszukaj firmy z branży