Artykuł sponsorowany

Skóra czy eko skóra – jakie obicie mebli wybrać?

Skóra czy eko skóra – jakie obicie mebli wybrać?

Wyroby imitujące skóry naturalne, wykonane z tzw. eko skóry, zyskują coraz większą popularność.  Dzieje się to za sprawą wciąż rozwijającego się procesu produkcji eko skóry, dzięki któremu oba materiały na pierwszy rzut oka są nie do odróżnienia.  Jakie są wady i zalety mebli z ekoskóry i czym różni się ta tkanina od skóry naturalnej? Sprawdź, jakie obicie tapicerskie wybrać.

Czym różni się skóra naturalna od skór syntetycznych?

Skóra to surowiec naturalny, posiadający swoje unikalne cechy i niepowtarzalną, zróżnicowaną strukturę – nawet w obrębie jednego błamu, czyli jednostki, w jakiej sprzedaje się ten materiał. Zamawiając komplet skórzanych mebli, musimy się więc liczyć z tym, że obicie posiadać będzie naturalne znamiona lub blizny, będące potwierdzeniem unikalności surowca. Najczęściej stosowaną w przemyśle meblarskim skórą jest to pochodzenia bydlęcego,  charakteryzująca się miękkością oraz dużą trwałością.

Skóra naturalna jest materiałem wymagającym odpowiedniej pielęgnacji. Z wiekiem zmienia się, marszczy oraz rozciąga, lecz jeśli będziemy o nią odpowiednio dbać, możemy liczyć na jej  wspaniały wygląd i miękkość przez wiele lat użytkowania. Co ważne, skóra w przeciwieństwie do tkanin, nie zużywa się, lecz starzeje.

Natomiast skóra syntetyczna, nazywana również eko- skórą lub skajem to materiał poliestrowy, wyglądem bardzo przypominający skórę naturalną, jednak niemający z nią zbyt wielu cech wspólnych. Choć z pozoru nie różnią się wyglądem – z pozoru, ponieważ eko skóra pozbawiona jest blizn i znamion oraz posiada jednolitą strukturę, to skóra syntetyczna posiada zupełnie inne właściwości.

Zalety skóry naturalnej

Uszycie mebla ze skóry naturalnej wymaga indywidualnego podejścia i szczególnej uwagi specjalistów. Aby otrzymać wysokiej jakości mebel skórzany, na każdym etapie produkcji musi zostać spełniony szereg warunków. Należą do nich:

  • jakościowa selekcja błamów,
  • użycie specjalnych, wzmocnionych nici,
  • precyzja cięcia,
  • sposób szycia.

Każdy z tych elementów jest kluczowy dla ostatecznego wyglądu mebla, jednak główną rolę gra oczywiście jakość materiału, z którego tworzony jest mebel. Wysokiej jakości skórę naturalną oraz szeroki wybór kolorów, grubości i faktur oferuje hurtownia skór DiK w Swarzędzu. Ze względu na wymagające procesy produkcyjne oczekiwanie na wymarzony wypoczynek skórzany to minimum 6 do 10 tygodni. Jest to jednocześnie wada, jak i zaleta skórzanych mebli – otrzymujemy unikalny produkt, jednak dla klientów, którym zależy na szybkim zakupie, jest to spore utrudnienie.

Zalety eko skóry

Produkcja mebli wykończonych skórą syntetyczną przypomina pracę z tkaniną tapicerską, w związku z tym nie wymaga indywidualnego podejścia i cały proces przebiega znacznie szybciej.

Skóra syntetyczna posiada wiele zalet, dzięki którym stała się jednym z najczęściej wybieranych materiałów tapicerskich dla krzeseł, łóżek i mebli wypoczynkowych. Co najważniejsze, materiał ten znakomicie imituje wygląd skóry naturalnej, zachowując jednak znacznie niższą cenę. Tkanina ta posiada powłoki zabezpieczające przed uciążliwymi zabrudzeniami, nie wymaga także konserwacji, dzięki czemu pielęgnacja mebli wykonanych z tego materiału jest dużo prostsza.

Posiada jednak również wady – jest zdecydowanie mniej wytrzymała, niż jej naturalny odpowiednik, nie przepuszcza wody i nieznacznie reaguje na zmiany warunków  atmosferycznych. Nie przepuszcza również powietrza, co jest jedną z największych wad tego materiału.

Skóra naturalna czy eko skóra – co wybrać?

Wybór odpowiedniego obicia zależy od wielu czynników. Meble wykonane ze skóry będą idealnym rozwiązaniem dla osób, ceniących naturalne piękno i wieloletnią trwałość. Jest to jednak rozwiązanie kosztowne.

Skóra syntetyczna jest tańszą wersją wykończenia mebla i może bardzo dobrze imitować wygląd tego skóry naturalnej, jednak nigdy nie doścignie tego surowca pod względem stopnia wytrzymałości, oraz miękkości.

Mebel skórzany przy zastosowaniu odpowiedniej pielęgnacji będzie towarzyszył nam przez kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat w znakomitej formie, natomiast skóra syntetyczna nie wymaga specjalistycznej pielęgnacji, jest jednak mniej wytrzymała, więc służyć nam będzie dużo krócej.

Opracowanie:
Swarzędz, Średzka 16
tel. 61 651 63 89
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz