Artykuł sponsorowany

Składki preferencyjne ZUS dla nowych przedsiębiorców

Składki preferencyjne ZUS dla nowych przedsiębiorców

Usługi księgowo-rachunkowe oraz kadrowo-płacowe są coraz bardziej pożądane w Polsce. Według niektórych analiz do 2030 roku większość firm w kraju zrezygnuje z posiadania własnych działów finansowych właśnie na rzecz outsourcingowej obsługi. Ta rozszerzana jest dzisiaj często o doradztwo, w tym o optymalizacje podatkowe. Przykładem jest skorzystanie z ulg dla nowych przedsiębiorców. Doświadczeni księgowi doradzają m.in. w sprawie składek preferencyjnych ZUS.

Zwolnienie z opłacania składek

Według przepisów dotyczących oskładkowania dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nowi przedsiębiorcy mogą skorzystać z bardzo korzystnej opcji, którą jest zwolnienie z opłacania składek. Jest to jednak możliwe tylko wtedy, jeśli w ciągu ostatnich 60 miesięcy właściciel firmy nie prowadził działalności gospodarczej oraz wtedy, kiedy przychód z działalności nie przekracza 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia. W takiej sytuacji przedsiębiorca nie musi nawet rejestrować się w CEIDG. Może jednak dobrowolnie opłacać składkę zdrowotną, co jest praktyką rekomendowaną.

Składka tylko na ubezpieczenie zdrowotne

Drugą ulgą na start dla przedsiębiorcy jest opcja opłacania tylko i wyłącznie składki na ubezpieczenie zdrowotne. To wtedy liczyć można na półroczne zaniechanie konieczności regulowania opłat związanych z ubezpieczeniem społecznym. Oczywiście, aby skorzystać z takiej optymalizacji, należy spełnić określone warunki. Po pierwsze działalność musi być rozpoczęta po raz pierwszy, lub musi być podjęta ponownie po 60 miesiącach od jej zawieszenie lub zakończenia. Po drugie nie można prowadzić działalności dla byłego pracodawcy, w zakresie podobnym, który był wykonywany np. na umowie o pracę.

Sposób na opłacanie niższych składek

Po spełnieniu podobnych warunków, jak w przypadku ulgi związanej tylko z opłacaniem ubezpieczenia zdrowotnego, można ubiegać się o obniżenie wszystkich elementów pełnego oskładkowania ZUS. Istnieją przy tym różne wyjścia. Pierwszym jest opłacanie składek tylko na ubezpieczenie zdrowotne przez okres sześciu miesięcy od rozpoczęcia prowadzenia działalności. Drugi wariant to opłacanie niższych składek przez 24 pełne miesiące kalendarzowe, licząc od dnia prawnego nałożenia obowiązku na przedsiębiorcę uiszczania ubezpieczeń społecznych. Trzecie wyjście ta zaś brak opłacania składek do miesiąca, w którym przychód z działalności nie przekroczy 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia. Po osiągnięciu tego pułapu należy zarejestrować się w CEIDG.

Pełne dokumenty rozliczeniowe

Po okresie przysługujących ulg na start każdy podmiot gospodarczy jest zobowiązany do przygotowywania każdego miesiąca pełnych dokumentów rozliczeniowych. Dotyczą one:

  • ubezpieczeń społecznych,
  • ubezpieczeń zdrowotnych,
  • Funduszu pracy,
  • Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych,
  • Funduszu Emerytur Pomostowych,
  • Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Oprócz tego ważne są rozliczenia względem Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Spraw, które musi uregulować przedsiębiorca względem urzędów, jest zatem wiele. To dlatego warto podejmować współpracę z dobrymi księgowymi. Polecane jest Biuro rachunkowe Bożeny Wyszyńskiej, gdzie znajdują pomoc nie tylko doświadczeni właściciele firm, ale właśnie ci młodzi, dopiero stawiający pierwsze kroki na rynku. Dobre biuro rachunkowe w atrakcyjnych cenach zaproponuje pełną obsługę księgowo-rachunkową związaną np. z ryczałtem lub KPiR, a także usługi dotyczące kadr i płac. 

Opracowanie:
Wodzisław Śląski, Rynek 27
tel. 32 455 62 05
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz