Artykuł sponsorowany

Skalniak w ogrodzie. Dlaczego warto?

Skalniak w ogrodzie. Dlaczego warto?

Osoby marzące o pięknym, oryginalnym ogrodzie mogą je spełnić aranżują w nim skalniak. Co się kryje pod tą nazwą? Skalniak, czyli miniogród skalny to unikatowe połączenie kamieni i skał oraz roślin, zaaranżowane w stylu malowniczego górskiego krajobrazu. Umiejętnie zaplanowany i wykonany skalniak prezentuje się zjawiskowo i pozwala choć na chwilę oderwać się od rzeczywistości. I co ważne – budowa takiego magicznego zakątka w ogrodzie wcale nie jest praco- i czasochłonna.

Rady dla początkujących

Aby skalniak przypominał ten, który widzieliście w ogrodzie u znajomych czy na zdjęciach w Internecie, trzeba pamiętać o paru sprawach. Po pierwsze, potrzebna będzie ziemia do usypania wzniesienia oraz co najmniej kilkanaście kamieni o odpowiedniej wielkości i kształtach. Do aranżacji przyda się też gruz lub tłuczeń. Wybrane przez nas gatunki roślin powinny uwzględniać rodzaj podłoża, jakie mamy w ogrodzie np. niektóre z nich rosną lepiej na glebie kwaśnej, inne – na zasadowej. Są też rośliny rosnące tylko w szczelinach skalnych, o tym też należy pamiętać sadząc je. W ogrodzie skalnym świetnie sprawdzą się m.in. tulipany, krokusy, iglaki, rojniki, bulina ogrodowa. Ciekawym uzupełnieniem nowoczesnego skalniaka mogą być materiały brukowe lub opony.

Warto zacząć od planu

Nawet  mając już dokładnie obmyślany plan ogrodu skalnego, warto przelać go na papier. Ponieważ z założenia skalniak ma przypominać dziki krajobraz, nie powinien mieć regularnych, geometrycznych kształtów, gdyż takie od razu zdradzają celowe planowanie. Na planie warto zaznaczyć nie tylko kształt ogrodu, ale też poszczególne elementy kompozycji: rośliny i kamienie. Iglaki, jeśli planujemy je zasadzić, powinny rosnąć na obrzeżach, by nie przyćmić mniejszych roślin. Skalniak warto zaplanować w nasłonecznionej części ogrodu.

Pielęgnacja skalniaka

Zła wiadomość jest taka, że skalniak podobnie jak każdy ogród trzeba odpowiednio pielęgnować, ale jest też dobra: nie będzie to wymagać od nas wiele pracy, jeśli wiemy jak to robić. Ogród skalny wymaga plewienia z chwastów, jeśli takie się pojawią, by nie zabierały cennych elementów naszym roślinom oraz nie zaburzały estetyki. Należy też dbać o zasadzone rośliny – tak by nie rozrastały się zbytnio. Jeśli jakaś roślinka w ogrodzie zmarnieje, należy zastąpić ją nową. Nasz ekspert z firmy Usługi ogrodnicze Aturi przypomina też, że przed zimą wrażliwe rośliny, którym mógłby zaszkodzić mróz, należy odpowiednio zabezpieczyć np. z wykorzystaniem agrowłókniny. Dla niektórych gatunków roślin groźna może być też nadmierna wilgoć.
Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz