Skalne miasto w Czechach – miejsce pełne atrakcji!

Skalne miasto w Czechach – miejsce pełne atrakcji!

Letni czas to czas przygód i odpoczynku. Na urlop warto wybrać wyjątkowe miejsce, które będzie pięknym wspomnieniem i do którego warto wracać. Skalne miasto w Czechach jest wyjątkowe . Przeczytaj o jego atrakcjach i dowiedz się, jak można tam dojechać, w co się najlepiej ubrać oraz ile kosztuje wstęp na teren rezerwatu.

Skalne miasto

Skalne miasto składa się z dwóch dużych zbiorowisk skał - Adršpašské skály i Teplické skály. Połączone one są trasą turystyczną. Całość znajduje się na terenie chronionego Parku Narodowego –  największego rezerwatu przyrody w Czechach. Większość skał, jakie spotkamy w skalnym mieście to piaskowce. Na florę tego miejsca składa się kilkaset gatunków. Możemy spotkać podbiałka alpejskiego czy modrzyka górskiego. Fauna również zaskakuje swoją różnorodnością – bociany czarne, borsuki, czaple, a nawet nietoperze czy niebezpieczne żmije zygzakowate zamieszkują górskie tereny.

Największe atrakcje

Miasto skalne w Czechach słynie ze skał. Największą skałą jest Głowa Cukru, która mierzy ponad 50 metrów. Sprawia ona wrażenie, jakby się przechylała.  Jest to jedna z najbardziej charakterystycznych form skalnych. Charakterystyczne dla skalnego miasta są również: Kochankowie, Starosta i Starościna, Dzban, Ząb czy Fotel Babuni – na skały te wdrapują się wspinacze górscy.

Znajduje się tam także popiersie Johanna Wolfganga Goethego, stworzone na pamiątkę odwiedzin poety w dniu 31 sierpnia 1970 roku. Jest ono najlepszym dowodem magii tego miejsca. Wobec tego, co zachwycało romantycznych poetów trudno przejść obojętnie.

Wodospady także są turystycznymi perłami. Wielki wodospad spada z wysokości szesnastu metrów i robi olbrzymie wrażenie. Mały wodospad także jest uroczą ozdobą, przy której warto się zatrzymać i napoić się czystą źródlaną wodą.

Wodospad

Cena

Pamiętaj, że na miejscu możesz płacić tylko czeskimi koronami, a w pobliżu nie ma żadnego kantoru. Bilety można kupić w dwóch punktach przy wejściach do Adršpašskoteplické skał. Ceny skalnego miasta nie są wysokie, a zwiedzać możesz je przez cały rok. Zimą wejść można w godzinach 9:30 –15:30; jesienią oraz wiosną 9:00 – 17:00 a latem 8:00 – 18:00. Cena dla dorosłego to 70 koron w sezonie a 40 koron poza sezonem, czyli w zależności od kursu ok. 12/8 zł. Bilet ulgowy dla dzieci i studentów kosztuje 35 koron w sezonie a 20 koron w sezonie, czyli ok. 6/4 zł. W poniedziałki, poza sezonem, większość restauracji jest zamknięta – jeżeli zatem planujesz wycieczkę w poniedziałek, przygotuj sobie dodatkowy prowiant. Jeżeli jesteśmy w Czechach, warto odwiedzić także stolicę  – Sprawdź, co warto zobaczyć w Pradze

Jak się ubrać na wycieczkę do skalnego miasta?

Na podróż warto zabrać ze sobą bluzę i wygodne dresy. Nawet jeżeli temperatura jest wysoka, pamiętaj, że w skałach wilgoć jest duża – oznacza to, że będzie chłodno. Buty o bardzo miękkiej podeszwie nie będą dobrym pomysłem. Najlepiej założyć zakryte sportowe buty. Odpowiednie ubranie sprawi, że będziesz czuć się komfortowo, a wycieczka będzie przyjemniejsza. Warto pamiętać, że na terenie rezerwatu korzystanie z telefonu komórkowego będzie ograniczone z racji kłopotów z zasięgiem.

Jak dojechać do skalnego miasta?

 Najlepszą bazą wypadową do skalnego miasta są Teplice – wschodnia część parku oraz mała wioska Adrszpach mieszcząca się na północy od skalnego miasta. Do Kudowy kursują autobusy PKS m.in. z Zakopanego, Zielonej Góry oraz Warszawy. Z Kłodzka połączenie do skalnego miasta jest bardzo dobre – na tej trasie jeździ ponad 15 autobusów dziennie.

Jeżeli chcemy wybrać się samochodem z Wrocławia lub Zielonej Góry najszybciej dostaniemy się przez Wałbrzych.  Podróż z Wrocławia do Teplic zajmie nam 3,5 godziny. Podróż samochodem jest najwygodniejsza. 

Oceń artykuł (16)
3.2
Komentarze
Dodaj komentarz