Materiał Partnera

Skąd bierze się fenomen klocków Lego?

Skąd bierze się fenomen klocków Lego?

Klocki Lego to zabawka, która od pokoleń porywa dzieci i młodzież. Znamy nawet wielu dorosłych uwielbiających ich układanie. Tworzenie imponujących konstrukcji to świetny pomysł na spędzenie rodzinnego popołudnia i alternatywa dla oglądania telewizji. Nie wymaga szczególnych umiejętności konstruktorskich, a gwarantuje zajęcie na kilka godzin. Poznaj fenomen klocków Lego.

Klocki Lego to zabawka stosunkowo „stara”. Są znane na całym świecie już od 80 lat, ale ich popularność nie maleje. Trudno dzisiaj znaleźć dom, w którym nie byłoby pudła z kolorowymi klockami, elementami i ludzikami. Choć przez tych kilka dekad producenci zabawek dołożyli wszelkich starań, aby dostarczyć dzieciom (i dorosłym) angażujące rozrywki, to dzisiaj śmiało można stwierdzić, że żadna z nich nie zdetronizowała Lego.

Fenomen Lego

Fenomen klocków Lego polega przede wszystkim na tym, że od 80 lat nie znikają z półek i, jak pokazują wyniki sprzedażowe sklepu Plan B — Jarosław Karczmarzyk, są jedną z najchętniej kupowanych zabawek. Jako jedne z nielicznych stanowią atrakcyjną alternatywę dla gier, komputerów, tabletów i smartfonów.  Dlaczego?

  • Umożliwiają budowanie realnych obiektów — pojazdów, maszyn budowlanych, nieruchomości, miast, parków, wesołych miasteczek.
  •  Znajdziesz wśród nich zestawy tematyczne dla fanów konkretnych produkcji telewizyjnych i kinowych — np. takich jak Harry Potter, The Cars, Star Wars.
  •  Są dopasowane do wieku — klocki Lego występują w kilku wersjach, dostosowanych do przedziałów wiekowych. Dla najmłodszych duże elementy Duplo, dla starszaków Lego Juniors, dla nastolatków i dorosłych imponujące Lego Technic.

Pomysły na zabawę z Lego

Okazuje się, że budowanie miast, fortec, autostrad czy zamków to nie jedyny pomysł na wykorzystanie klocków Lego. Oczywiście to jeden z najlepszych materiałów konstrukcyjnych, która pozwala zrealizować niemal każdą wizję młodych architektów i budowniczych. Ale znamy też inne zastosowania klocków Lego:

  • do nauki ułamków i rozwiązywania równań matematycznych,
  • jako element wyposażenia wnętrz — z Lego powstają lampki, misy, półmiski, wazoniki, pojemniki na kredki czy kosmetyki,
  • do konstruowania pojazdów, maszyn oraz urządzeń wzorowanych na oryginalnych,
  • do zabaw motorycznych,
  • do nauki czytania i sylabowania,
  • do odtwarzania sekwencji kolorów i szeregów.

Zauważ, że klocki Lego to coś znacznie więcej niż tylko zabawka. Doskonale sprawdzają się jako pomoc dydaktyczna dla dzieci, które uczą się kolorów, kształtów, a nawet liter. Nie bez powodu są inspiracją też dla artystów tworzących z nich imponujące rzeźby czy makiety.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz