Materiał Partnera

Siłowniki hydrauliczne – typy i zastosowanie

Siłowniki hydrauliczne – typy i zastosowanie

Siłowniki to urządzenia w języku technicznym nazywane też silnikami hydrostatycznymi albo cylindrami hydraulicznymi, zależnie od rodzaju wykonywanego przez nie ruchu. Znajdują one szerokie zastosowanie w maszynach i urządzeniach, ale również w systemach otwierania i zamykania drzwi, okien, bram.

Rodzaje siłowników

Jak większość urządzeń stosowanych w praktyce, tak i siłowniki nie są jednakowe, a ta różnorodność pozwala na zastosowanie klasyfikacji, zgodnie z którą dzieli się je na siłowniki jednostronnego działania, dwustronnego działania z łożyskiem jednostronnym albo dwustronnym, siłowniki teleskopowe, tandemowe i podwójne. Każdy z tych rodzajów wyróżnia się specyfiką pracy, na którą składa się siła działania jednej lub obu stron urządzenia. Przykładowo siłowniki dwustronnego działania z łożyskiem dwustronnym wyróżnia jednakowy pod względem siły dwustronny napęd oraz dwie takie same powierzchnie czynne. Z kolei siłownik tandemowy jest dwukrotnie silniejszy przy tej samej średnicy tłoka. Jedną z grup są także siłowniki obrotowe lub wahadłowe, które charakteryzują się konstrukcją łopatkową, śrubową lub zębatkową. Jedną z ich podstawowych różnic jest uzyskiwany kąt obrotu oraz związane z nim zastosowanie. Siłowniki zębatkowe są powszechnie wykorzystywane w napędach maszyn trakcyjnych.

Budowa i działanie siłowników hydraulicznych

Siłowniki hydrauliczne stanowią tylko jedną z grup urządzeń stosowanych jako napędy w automatyce przemysłowej. Funkcjonują one obok siłowników elektrycznych, pneumatycznych, elektrohydraulicznych i elektropneumatycznych, wyróżniając się specyficznymi cechami decydującymi o ich zastosowaniach. Zasada pracy takich siłowników sprowadza się do zamiany energii ciśnienia skumulowanej w cieczy roboczej na energię mechaniczną, dzięki czemu tłok siłownika wykonuje ruch posuwisto-zwrotny. Cieczą roboczą zazwyczaj jest specjalny olej o odpowiedniej gęstości. Budowa tych urządzeń jest stosunkowo prosta, bowiem standardowy siłownik hydrauliczny składa się z korpusu w kształcie cylindra, pokrywy czołowej i tylnej, nazywanych też dławicą i stopą, tłoka i tłoczyska z uszczelnieniami oraz elementów prowadzących. Siłowniki hydrauliczne sterowane są za pomocą specjalnych urządzeń nazywanych rozdzielaczami. Wielkość siły wytwarzanej przez siłownik wynika z prawa Pascala i jest iloczynem ciśnienia cieczy oraz powierzchni tłoka, na którą działa to ciśnienie.

Siłowniki hydrauliczne w praktyce

Tym, co szczególnie wyróżnia siłowniki hydrauliczne jest duża, nieporównywalna z innymi typami moc, dlatego są one wykorzystywane wszędzie tam, gdzie oczekuje się od nich wyjątkowej siły. Urządzenia te przeznaczone są do pracy ciągłej w warunkach przemysłowych, przy wartościach ciśnienia nominalnego do 210 barów oraz do takich urządzeń, jak prasy hydrauliczne czy walcarki hutnicze przy ciśnieniu do 350 barów. Siłowniki są urządzeniami awaryjnymi z uwagi na możliwość powstawania nieszczelności pozbawiających ich mocy roboczej, dlatego okresowo wymagają napraw i konserwacji. Specjalizuje się w nich firma Hydro-Dyna. Naprawa pomp hydraulicznych. Z Kuriata oferująca profesjonalny serwis i wymianę uszkodzonych elementów. W ofercie usługowej firmy znajduje się też wiele innych urządzeń hydraulicznych, jak pompy hydrauliczne różnego typu, rozdzielacze, zawory oraz całe układy hydrauliczne. Firma wykonuje też diagnostykę i serwis maszyn budowlanych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz