Materiał Partnera

Silniki Wankla w pojazdach marki Mazda

Silniki Wankla w pojazdach marki Mazda

Właściciele pojazdów marki Mazda, zwłaszcza tych sportowych, doskonale zaznajomili się z pewnością z terminem silników rotacyjnych Wankla. Japoński koncern samochodów osobowych, jest jednym z nielicznych, który obecnie wykorzystuje w swoich pojazdach właśnie tę technologię. Jeśli chcesz zatem zakupić, którychś z modeli aut marki Mazda, powinieneś przyswoić podstawowe informacje dotyczące zastosowanych w nich silnikach.

Technologia silników rotacyjnych

Silniki Wankla to tak zwane spalinowe silniki rotacyjne, które pracują w oparciu o cztery fazy działania. Pierwszym z nich jest ssanie, następnym sprężanie, kolejnym praca właściwa, a ostatnim wydech. Jest to możliwe dzięki tłokowi, który obraca się wewnątrz cylindra, co zapewnia przemieszczanie mieszanki paliwowo-powietrznej z miejsca na miejsce, czego nie oferuje standardowy silnik tłokowy. Sam silnik rotacyjny Wankla jest skonstruowany z pięciu złożonych warstw, które utrzymywane są przez komplet długich śrub. Warto przy tym wiedzieć, że to rozwiązanie motoryzacyjne wyposażone jest zarówno w system zapłonowy, jak i paliwowy, a całość tworzą trzy najważniejsze elementy: rotor, komora silnikowa, a także wał napędowy.

Zalety silników Wankla – sukces koncernu Mazda

Silniki Wankla są uznawane za jedną z najbardziej odkrywczą technologię motoryzacyjną dzięki swoim zaletom. Przede wszystkim tego typu konstrukcje wyróżniają się niewielkim ciężarem oraz rozmiarami, spokojnym biegiem oraz wysoką trwałością. Dowodem na to są wyróżnienia koncernu Mazda, który stworzył między innymi Silnik Wankla nazwany Renesis, wielokrotnie uznawany za najlepszą jednostkę napędową na świecie. Warto przy tym wiedzieć, że japoński producent testuje również silniki tłokowe przy wykorzystaniu paliwa wodorowego. To pokazuje zaś, jak tego typu konstrukcje są wytrzymałe oraz uniwersalne. Przykładem auta, które wykorzystuje silnik Wankla jest zaś model Mazdy Rx-8. Jego parametry silnikowe to:

  • pojemność skokowa – 2x654 cm3,
  • moc maksymalna – od 192 do 250 KM,
  • maksymalny moment obrotowy – 210 Nm,
  • prędkość maksymalna – 235 km/h,
  • przyspieszenie do 100 km/h w 6,4 s.

Serwisowanie silników Wankla

Mazda, jako jeden z niewielu koncernów motoryzacyjnych stawia na rozwiązania innowacyjne, które rozwijają całą branże. To jednak powoduje konieczność serwisowania modeli tychże aut w warsztatach, które również stawiają na nowoczesność. Najlepiej wybieraj autoryzowane punkty serwisowe – jednym z nich jest Mazda Auto 2000, który znajduje się w Warszawie. To tam możesz: zakupić części oryginalne i zamienne do tej marki samochodów, uzyskać różnego rodzaju akcesoria, podpisać korzystne umowy ubezpieczeniowe, czy skorzystać z pełnego zakresu działań serwisowych, również blacharsko-lakierniczych!

Opracowanie:
Warszawa, Ostrobramska 38a
tel. 22 424 20 02
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz