Artykuł sponsorowany

Silniki hydrauliczne SOK. Charakterystyka

Silniki hydrauliczne SOK. Charakterystyka
Hydraulika siłowa to jedna z najstarszych i najpowszechniejszych dziedzin związanych z przekazywaniem energii.  Układy hydrauliczne wykorzystujące ruch cieczy pod ciśnieniem to znakomita i chętnie stosowana w przemyśle alternatywa dla urządzeń elektrycznych. Jednym z rozwiązań wykorzystujących zasady hydrauliki siłowej są silniki hydrauliczne typu SOK. Czym się one charakteryzują, jakie są ich zalety i zastosowania?

Silniki hydrauliczne SOK – budowa i właściwości

Silniki hydrauliczne SOK to urządzenia wolnoobrotowe, czyli charakteryzujące się niską prędkością obrotową, ale wyróżniające się wysokim momentem obrotowym.  Jak wszystkie inne silniki, również maszyny typu SOK służą przekształceniu energii cieczy w pracę. W przypadku silników typu SOK takim czynnikiem roboczym jest specjalny olej hydrauliczny o odpowiedniej temperaturze. Ciecz zostaje poddana wysokiemu ciśnieniu, co umożliwia wykorzystanie jej energii potencjalnej i wytworzenie dzięki temu energii mechanicznej, czyli ruchu obrotowego. Elementem roboczym wykonującym ten ruch jest wał, który przekazuje moment obrotowy. Standardowo w silnikach hydraulicznych typu SOK występują wały jednostronne z różnymi końcówkami: walcowymi, stożkowymi bądź posiadające uzębienie ewolwentowe. Do specjalnych przeznaczeń wykorzystuje się wały dwustronne. Ze względu na wartość nominalnego momentu obrotowego wyróżniamy różne rodzaje silników hydraulicznych typu SOK, m. in. SOK 63, 100, 160, 250 i więcej. Renomowani producenci silników hydraulicznych SOK, jak np. firma HYDRO-PRECYZJA z Gdańska, oferują również szeroką gamę kolektorów, włączając w to urządzenia jednobiegowe, dwubiegowe, a także synchroniczne. Konstrukcja silników typu SOK posiada wiele atutów, z czego na szczególną uwagę zasługuje odporność na zanieczyszczenia i wysokie obciążenia.

Zastosowanie silników hydraulicznych typu SOK

Ze względu na wysoką niezawodność silników hydraulicznych typu SOK oraz możliwość pracy nawet w ekstremalnych warunkach, maszyny te znajdują wiele zastosowań w szeroko pojętym przemyśle. Przede wszystkim są to urządzenia powszechnie wykorzystywane w górnictwie węglowym. Ponadto mają one również zastosowanie w branży chemicznej, przy produkcji maszyn, a także w budownictwie. Silniki hydrauliczne typu SOK stanowią przy tym element układów napędowych różnego rodzaju urządzeń, takich jak transportery, podajniki, kombajny ścianowe, wiertnice i wiele innych maszyn wykorzystywanych w przemyśle ciężkim.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz