Artykuł sponsorowany

Silniki hydrauliczne - informacje ogólne

Silniki hydrauliczne - informacje ogólne

Napędy hydrauliczne umożliwiają przekazanie energii mechanicznej z miejsca jej wytworzenia do urządzenia napędzanego, za pośrednictwem cieczy. Działanie takich napędów opiera się na prawie Pascala, które mówi o równomiernym rozchodzeniu się ciśnienia cieczy.

Co ot jest silnik hydrauliczny

Silnikiem hydraulicznym  (lub wyporowym) nazywamy więc takie urządzenia, które zamieniają energię cieczy w energię mechaniczną – wyjaśnia nasz rozmówca z firmy Hydro-Precyzja. Działają one na zasadzie odwrotnej do funkcjonowania pompy hydraulicznej: wysokie ciśnienie cieczy zamieniane jest na siłę mechaniczną w ruchu obrotowym i wykorzystują takie same jak pompy elementy robocze.

Jak działa silnik hydrauliczny

Identycznie jak w pompach hydraulicznych, również w silnikach komory robocze są dokładnie oddzielone, zaś ruch czynnika wywołany jest wypieraniem cieczy z komór z wykorzystaniem elementów roboczych. Energia ciśnienia cieczy przetwarzana jest w energię mechaniczną ruchu obrotowego, która z kolei z pomocą wału przekazywana jest dalej do napędzanych silnikiem urządzeń.

Silniki hydrauliczne wolnoobrotowe

Wolnoobrotowe (wysokomomentowe) silniki hydrauliczne to takie, które mają niski zakres prędkości obrotowych oraz wysoki moment obrotowy. Korzystanie z nich pozwala na bezpośredni napęd maszyn roboczych bez konieczności wykorzystania przekładni do redukcji prędkości obrotowej.

Ciekawą właściwością silników tego typu jest możliwość obciążenia wału napędowego siłami promieniową i osiową, co służy ułatwieniu przekazywania energii kolejnym urządzeniom, np. przez osadzenie koła zębatego lin łańcuchowego bezpośrednio na wale silnika.

Zastosowania silników hydraulicznych

Silniki hydrauliczne stosuje się w układach hydraulicznych urządzeń wykorzystywanych w rozmaitych gałęziach przemysłu. Stosowane są m.in. w ciężkich maszynach budowlanych, takich jak koparki i żurawie, a także w wyciągarkach, rozdrabniaczach i zgniataczach, przenośnikach, a nawet pojazdach wojskowych.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz