Artykuł sponsorowany

Silniki elektryczne – jakie czynniki wpływają na ich wydajność i co warto o nich wiedzieć?

Silniki elektryczne – jakie czynniki wpływają na ich wydajność i co warto o nich wiedzieć?

Silniki elektryczne od lat uważane są za jedno z najskuteczniejszych i najwydajniejszych rozwiązań stosowanych przede wszystkim w przemyśle. To właśnie one odpowiedzialne są za przekształcenie energii elektrycznej w mechaniczną, co jest oczywiście niezbędne do właściwego funkcjonowania maszyn. Aby zmniejszyć straty energetyczne, obecnie wiele uwagi poświęca się głównie wyraźnemu zwiększeniu wydajności silników. Za pomocą jakich metod próbuje się to osiągnąć i co w tym zakresie są w stanie zaoferować nam najlepsi elektrotechnicy?

Ważna rola drutów nawojowych

Jeżeli mielibyśmy trzymać się sztywno wyznaczników definicyjnych, to drut nawojowy jest niczym innym niż rodzajem drutu, którego używa się do wykonania cewek i uzwojeń w induktorach, transformatorach, silnikach i prądnicach. Na wyjątkową uwagę w tym przypadku zasługuje materiał zasadniczy, dokładnie jego fizyczne i chemiczne właściwości. Mowa tu oczywiście o miedzi, charakteryzującej się nie tylko doskonałym przewodnictwem elektrycznym, ale także ponadprzeciętną wytrzymałością na przeciążenia termiczne. Druty nawojowe standardowo produkowane są w przekroju okrągłym oraz jako druty profilowe.

W zależności od zaistniałych potrzeb wykonawczych, określonych najczęściej przez projekt, klienci mają do dyspozycji ogromną ilość średnic drutu miedzianego. Klasa temperaturowa, co wyda się oczywiste, określa możliwości wykorzystania. Dla przykładu druty o wytrzymałości do 200°C przeznaczone są do uzwojeń silników, elektronarzędzi oraz cewek stosowanych w urządzeniach chłodniczych. Druty zaś o wytrzymałości do 180°C najczęściej spotkać można w silnikach elektrycznych małej mocy, czy w cewkach zapłonowych. Na skalę masową produkowane są także druty o klasie temperaturowej do 155°C montowane w urządzeniach i aparatach telekomunikacyjnych oraz radiowych i telewizyjnych. Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat?

Elektroizolacja drutu miedzianego – za pomocą jakich środków?

Nowoczesne druty nawojowe wytwarzane są w wersji emaliowanej oraz nieemaliowanej tzw. gołe. W pierwszej grupie produktów znaleźć można m.in. lakiery poliuretanowe, których głównym zadaniem jest ułatwienie procesu lutowania. Dlaczego właśnie poliuretan? Odpowiedź jest bardzo prosta. Ponieważ jego cechą charakterystyczną jest znakomita odporność na wpływ warunków środowiskowych, w tym przede wszystkim wilgoci.

Z technicznego punktu widzenia trzeba również wspomnieć o tym, że druty nawojowe o podwyższonych parametrach termicznych pokrywane są modyfikowanym lakierem poliestroimidowym z zewnętrzną powłoką poliamidową. Jeżeli chodzi o druty nieemaliowane, to powszechnie wykorzystywane są przede wszystkim do produkcji przewodów elektrycznych. Jak zatem wyraźnie widać zarówno rodzaj, jak i sposób elektroizolacji drutu miedzianego są niezwykle istotnymi czynnikami. Co jeszcze jednak bezpośrednio wpływa na wydajność silnika elektrycznego?

Silnik elektryczny – jakie elementy mają wpływ na jego wydajność?

Dzięki bardzo wysokiemu momentowi obrotowemu, który dostępny jest de facto od samego uruchomienia, silniki elektryczne uznawane są za bardzo wydajne i efektywne rozwiązanie. Niemniej jednak charakterystyka pracy stwarza pewne problemy. Szczególnie jeżeli chodzi o konieczność poradzenia sobie z bardzo wysokimi temperaturami. Dlatego właśnie niezwykle istotnymi elementami każdego silnika tego typu są odpowiednio dobrane przewietrzniki. Ich głównym zadaniem jest ochrona całego układu przed przegrzaniem, a nawet spaleniem.

Co do zasady nowoczesne przewietrzniki wykonywane są z bardzo wytrzymałych tworzyw sztucznych lub z aluminium. Ich średnica musi być oczywiście idealnie dopasowana do średnicy wału. Do zabezpieczenia przewietrzników stosowane są specjalistycznie zaprojektowane metalowe osłony. Gdzie zatem szukać profesjonalnej pomocy w zakresie łatwego dostępu do części zamiennych?

Komponenty elektrotechniczne – komu zaufać w tej kwestii

Oczywiście bardzo łatwo byłoby napisać, że konkretne podzespoły silnika elektrycznego powinny charakteryzować się wysoką jakością. Należy jednak zadać sobie pytanie, kto tak naprawdę jest ją w stanie zaoferować. Zdecydowanie warto zaufać w tym zakresie jedynie rekomendowanym hurtowniom, do których zalicza się firma Rewi. W niezwykle rozbudowanej ofercie asortymentowej, poza wcześniej opisywanymi produktami, wszyscy zainteresowani znajdą przede wszystkim taśmy do uzwojeń, wyłączniki, czujniki, sznury przyłączeniowe, skrzynki silikonowe, przewody LGS/SIF oraz materiały elektroizolacyjne do silników.

Klienci mogą liczyć nie tylko na szeroko zakrojone doradztwo i indywidualne podejście do każdego zlecenia, ale także na bardzo atrakcyjne ceny. Wszystkie materiały opatrzone są oczywiście stosowną gwarancją. Dzięki takiemu rozwiązaniu naprawa lub renowacja silnika elektrycznego nie musi wiązać się z długim przestojem lub wstrzymaniem prac.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz