Materiał Partnera

Sieć LAN w firmie. Na co zwrócić uwagę podczas projektowania?

Sieć LAN w firmie. Na co zwrócić uwagę podczas projektowania?
W dzisiejszym świecie żadna firma nie może prawidłowo funkcjonować bez dostępu do sieci internetowej. Co więcej, często potrzebny jest nie tylko dostęp do Internetu na zewnątrz, ale również przesył danych wewnątrz. Właśnie dlatego projektuje się sieci LAN, czyli Local Area Network, które pozwalają na podłączenie jednocześnie wielu różnych urządzeń do tej samej wirtualnej przestrzeni.

Czym jest sieć LAN?

Jak zostało wspomniane, nazwa sieci LAN pochodzi od angielskich słów Local Area Network. To nic innego jak sieć, która łączy urządzenia w określonej lokalizacji – na przykład biurze firmy. Z jej pomocą można podłączyć jednocześnie komputery, drukarki, telefony, a nawet systemy alarmowe i monitoring, oraz przesyłać między nimi dane. Istnieje także sieć WLAN, która jest jej bezprzewodowym odpowiednikiem. Trzeba jednak pamiętać, że bezprzewodowe przesyłanie danych przez sieć Wi-Fi jest zawsze wolniejsze, ze względu na możliwości urządzeń, oraz różne zakłócenia fal. Ma jednak wiele plusów – chociażby brak plątaniny kabli na podłodze.

Na co zwrócić uwagę, projektując sieć wewnętrzną?

Aby wszystkie urządzenia ładnie ze sobą współgrały, nie wystarczy podłączyć je kablami do modemu. Szczególnie w firmach, sprawa jest zdecydowanie bardziej skomplikowana. Zacznijmy od najprostszych rzeczy – przemyślane umiejscowienie gniazdek elektrycznych pozbawi nas problemu późniejszego dokupowania przedłużaczy. Warto również zastosować oddzielną sieć elektryczną dla komputerów oraz całej reszty sprzętu – unikniemy wtedy możliwości przepięcia, gdy wszystko na raz będzie uruchomione. Warto zaopatrzyć się również w zasilacze UPS – to takie duże akumulatory, które pozwolą pracować całej sieci przez kilka godzin, nawet gdy zostanie odcięty dopływ prądu.

Bezpieczeństwo sieci

Jednak w szczególności w firmach, gdzie jesteśmy narażeni na różnego rodzaju ataki prowadzące do wykradnięcia danych, ważne jest bezpieczeństwo sieci. Istnieją bowiem tzw. „węzły”, czyli miejsca gdzie wszystkie kable się łączą. Powinny one znajdować się w serwerowni, w zamkniętej na klucz szafie, aby nikt nieupoważniony nie miał do nich dostępu. Osoba niepowołana nie może się również podłączyć do wewnętrznej sieci bezprzewodowej - to ryzyko przechwycenia poufnych informacji. Należy więc zastosować odpowiednio skomplikowane hasła dostępu i poinformować pracowników, aby pod żadnym pozorem nie udostępniali ich nikomu.

Warto projektowanie sieci zlecić profesjonalistom - na przykład z firmy NextNet. Specjaliści zajmują się zarówno projektowaniem, jak i serwisem sieci internetowych, zatem z ich pomocą nie musimy się obawiać o właściwe funkcjonowanie połączeń w naszej firmie.
Opracowanie:
Warszawa, Cegłowska 56 lok. 1
tel. 501 075 705
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz