Artykuł sponsorowany

Sezonowe problemy z gardłem? Oto kilka sprawdzonych, domowych kuracji.

Sezonowe problemy z gardłem? Oto kilka sprawdzonych, domowych kuracji.

Jak powszechnie wiadomo, okres jesienny, zimowy czy też około wiosenny niesie za sobą ryzyko przeziębienia, a co się z tym wiąże również problemów gardłowych. Jeśli są one bardzo silne, utrzymują się zbyt długo, a dodatkowo towarzyszą mu im inne dolegliwości, powinniśmy udać się do specjalisty.


Najbardziej znaną, domową metodą walki z bólem gardła, kaszlem i przeziębieniem jest gorąca herbata z dodatkiem soku z malin, miodu, bądź soku z cytryny. Cytryna wspomaga przełykanie, miód łagodzi podrażnienia wywołane bakteriami i wirusami, a sok malinowy działa jak antybiotyk.


Powszechnie znaną, jest przepłukiwanie gardła sodą, bądź mieszankami ziołowymi. Gardło powinniśmy płukać kilka razy dziennie. Jeśli chodzi o napary ziołowe, najlepszą płukanką jest napar z szałwii, nagietka bądź rumianku. Maja one właściwości przeciwzapalne, przeciwgrzybicze, jak również łagodzące ból. Domową kurację możemy zawsze skonsultować ze specjalistami z gzmedica.pl aby mieć pewność, że stosujemy podczas leczenie odpowiednie specyfiki.


Kolejną kuracją, stosowaną już przez nasze babcie jest syrop z cebuli. Cebulę trzeba drobno pokroić, bądź też zetrzeć na tarce, po czym zasypujemy ją cukrem i odstawiamy w ciepłe miejsce na ok. 24h. Lepszy efekt daje miód zamiast cukru, jednakże jedno i drugie rozwiązanie jest dobre. Można dodać do tego jeszcze odrobinę czosnku. Trzeba wiedzieć, że w ten sposób przygotowane lekarstwo nie należy do najsmaczniejszych. Cebula i czosnek mają działanie antybakteryjne oraz przeciwwirusowe. Tego rodzaju syrop wspomaga siły obronne organizmu, zmniejsza intensywność kaszlu i osłabia ból gardła.


Podobnie działającą miksturą jest syrop z buraka. Wydrążamy otwór w buraku, zasypujemy cukrem i odstawiamy. Gdy wytworzy się sok, wypijamy zawartość.


Dobre efekty daje też płukanie gardła solą kuchenną. Do szklanki ciepłej, ale nie gorącej wody dodajemy jedną łyżeczkę soli kuchennej. Płuczemy tym gardło 4 razy dziennie. Ból gardła szybko ustępuje.


Bardzo skuteczną metodą jest syrop z korzenia chrzanu. Korzeń kroimy w drobną kostkę, zasypujemy cukrem i odstawiamy na kilka godzin. Później pijemy ok. 1 łyżkę 3 razy na dobę. Taka mikstura pomaga załagodzić zapalenie gardła i krtani.


Warto również pomyśleć o tym, aby w pomieszczeniu, gdzie przebywamy była odpowiednia wilgotność powietrza. Powinna wynosić ok. 40-60%. W tym celu warto położyć na grzejnikach mokre ręczniki. Trzeba oczywiście często wietrzyć pomieszczenie, aby zapobiec dodatkowemu namnażaniu się wirusów i bakterii. Warto też wypijać jak największą ilość płynów. Nawilżanie śluzówki niweluje ból gardła.


Innym sposobem jest picie 3 razy dziennie po jednej łyżeczce mieszanki soku z cytryny z oliwą z oliwek. Pół szklanki trzeba wymieszać z sokiem wyciśniętym z dwóch cytryn.


Dobre efekty daje także picie siemienia lnianego z miodem. Łyżeczkę siemienia lnianego trzeba zalać szklanka wody i następnie gotować przez ok. 10 minut, po czym dodać łyżkę miodu. Pić 2 razy dziennie.


Imbir również jest bardzo pomocny w walce z przeziębieniem. Nieduży kawałek kroimy w cienkie plastry i zalewamy litrem wody. Po 10 minutach przecedzamy wywar i dodajemy do niego łyżkę wody. Pijemy 2 razy dziennie, rano i wieczorem.


Bardzo dobre efekty daje czosnek z ciepłym mlekiem. 1-2 ząbki czosnku miażdżymy i dodajemy do szklanki z mlekiem. Nie tylko pomaga w ukojeniu bólu gardła, ale również ze względu na swoje właściwości antywirusowe i antybakteryjne - zapobiega namnażaniu się drobnoustrojów.


Jeżeli jednak metody domowe się nie sprawdzają, a dolegliwości przybywa, warto zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu albo do specjalisty. Usługi laryngologiczne świadczy również gzmedica.pl.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz