Artykuł sponsorowany

Serwisowanie roweru – na własną rękę czy w punkcie napraw?

Serwisowanie roweru – na własną rękę czy w punkcie napraw?

Rower, jak każdy inny środek transportu, musi być w dobrym stanie technicznym, aby mógł bezpiecznie dowieźć nas w każde miejsce. Niezależnie od tego czy jeździmy turystycznie, codziennie do pracy, czy wyczynowo – pełen przegląd jest obowiązkowy! Wiele usterek można usunąć w zaciszu domowego warsztatu, ale niech nas to nie zmyli! Rower powinien od czasu do czasu trafić pod czujne oko serwisanta.

Sprawny rower to bezpieczny rower

Jazda na rowerze to wspaniały sposób na spędzanie wolnego czasu, a także alternatywna i ekologiczna forma transportu. Jednak, aby w pełni czerpać radość z użytkowania naszego jednośladu, trzeba dbać o poprawny stan techniczny, który wpływa na komfort jazdy, ale przede wszystkim na bezpieczeństwo nasze oraz innych uczestników ruchu drogowego. Dlatego też bardzo istotne jest kontrolowanie czy nic się nie dzieje z naszym jednośladem, co najczęściej polega na oddaniu go na przegląd do serwisu rowerowego. Niewiele osób jest w stanie na własną rękę stwierdzić czy z poszczególnymi podzespołami i komponentami wszystko jest w porządku, czy wymagają już wymiany na nowe. Bez specjalistycznych narzędzi również ciężko będzie ustalić, dlaczego na rowerze się ciężko jeździ albo, co i dlaczego stuka na wybojach.

Kiedy warto oddać rower do serwisu?

Gruntowny przegląda należy się każdemu jednośladowi przynajmniej raz do roku. Serwisy rowerowe mają najwięcej pracy na początku sezonu, czyli na wiosnę. Co prawa, wielu powie, że sezon tak naprawdę nie kończy się nigdy, ale spora część rowerzystów chowa swoje jednoślady na okres jesienno-zimowy do piwnicy. Początek wiosny to dobry moment na odwiedzenie serwisu rowerowego, gdzie fachowcy z doświadczeniem oraz odpowiednimi narzędziami zrobią porządek – w końcu nie każdy lubi majsterkować, a wizja rozkładania roweru na części pierwsze jawi się jako kara. Dlatego warto odwiedzać serwisu pokroju Cyklomaster z Krakowa, aby profesjonaliści mogli ocenić stan techniczny naszego jednośladu. W tym celu najczęściej rozbiera się cały rower, czyści każdą część, smaruje, dokręca i kontroluje, dzięki czemu żaden element nie umknie uwadze serwisanta. Rowery po takim przeglądzie dodatkowo się reguluje, tak, aby jazda była jak najbardziej komfortowa. Przed zawiezieniem roweru do serwisu zawsze warto go umyć, dzięki czemu serwisantom będzie łatwiej dotrzeć do poszczególnych części, oszczędzi im również trochę pracy. Ponadto jest to zwyczajnie w dobrym tonie.

Co można zrobić w domu?

Oczywiście nie trzeba biegać z każdą usterką do punktu naprawy rowerów, a niektóre czynności są nawet nieodzowne dla spranego działania komponentów, z których zbudowany jest nasz rower. Każdy rowerzysta powinien dbać o swój sprzęt, tak więc warto raz na jakiś czas wykonać podstawowe prace pielęgnacyjne. Mycie roweru wydaje się trywialne, ale piasek mieszający się ze smarem stanowi poważne zagrożenie dla żywności łańcucha czy piast, więc pozbycie się brudu jest dość istotne. Doglądając roweru trzeba też sprawdzić stan ogumienia oraz skontrolować ciśnienie w oponach – zbyt małe może skończyć się przecięciem dętek na po najechaniu na przeszkodzę, a także utrudnia jazdę. Warto też nauczyć się wymieniać zużyte klocki hamulcowe.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz