Materiał Partnera

Serwis lądowy statków. Co obejmuje

Serwis lądowy statków. Co obejmuje

Statki to skomplikowane konstrukcje, które słusznie nazywa się niekiedy „pływającymi domami”. Marynarze spędzają na nich nierzadko większą cześć roku. Dlatego muszą one spełniać szereg różnych funkcji. W każdym statku znajduje się ogromna liczba podzespołów oraz instalacji, które wymagają okresowej konserwacji lub naprawy. Jak wygląda serwis lądowy statków?

Kiedy statki są serwisowane na lądzie?

Marynarze stanowiący załogę danego statku to przeszkolony zespół. Dysponują oni dużą wiedzą na temat budowy jednostki pływającej i jej obsługi. Są także przygotowani na wystąpienie usterek czy nieco poważniejszych awarii. Mają w tym celu opracowane procedury, które gwarantują, że statek może bardzo szybko powrócić do pełni sprawności.

Jednak okręty to niezwykle intensywnie eksploatowane jednostki pływające. Dlatego też zdarza się, że dochodzi do awarii, której likwidacja wiąże się ze skomplikowaną naprawą. Wtedy konieczna jest pomoc specjalistów i wykfalifikowanych mechaników. Może się także w tym momencie okazać, że niezbędne będzie serwisowanie statku na lądzie.

„Na lądzie, w suchych dokach czy stoczniach statki mają szansę w krótkim czasie zostać naprawione i przygotowane do tego, aby załoga mogła bezpiecznie wypłynąć na morze. Tylko w tych miejscach istnieje możliwość dokładnego sprawdzenia stanu okrętu – znajdują się tam specjalistyczne narzędzia i aparatura” – mówi specjalista z firmy BALTIC ENGINEERING z Gdańska.

Na czym polega serwisowanie statków na lądzie?

Serwis okrętów na lądzie daje możliwość wykonania szeregu napraw. Poddawane są nim statki, na których zauważono nieprawidłowości w działaniu podzespołów i groźne usterki. Na ląd kierowane są też jednostki pływające po wypadkach. W ten sposób reperowane są również te z uszkodzonym mechanizmem części podwodnej.

Remont statków na lądzie polega na ich kompleksowej diagnostyce i znalezieniu ewentualnych mankamentów. Zepsute części są naprawiane lub wymieniane na nowe. Wykonuje się wtedy prace hydrauliczne, mechaniczne, spawalnicze, elektryczne oraz rurarskie.

Mechanicy zawsze bardzo dokładnie przyglądają się maszynowni, która jest sercem każdego statku. To tam znajduje się silnik – musi być on regularnie konserwowany i smarowany. Bywa, że jest rozkładany na części, a każdy z elementów poddawany jest oględzinom lub reperowany. Dosyć często przeprowadza się również remonty pomp wodnych, olejowych i paliwowych. Serwis lądowy obejmuje także naprawy kotłów, zbiorników ciśnieniowych oraz wymienników ciepła. Oprócz tego gruntownie sprawdzane są systemy rurowe.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz