Materiał Partnera

Serwis komputerów i laptopów – najczęstsze usterki

Serwis komputerów i laptopów – najczęstsze usterki

Olbrzymie natężenie korzystania ze sprzętu elektronicznego takiego jak komputery i laptopy często doprowadza do wyeksploatowania ich poszczególnych podzespołów. Na szczęście wymiany części i naprawy danych elementów nie są dzisiaj bardzo drogie i czasochłonne, o ile podejmiemy współpracę z profesjonalnym serwisem.

Naprawy komputerów i laptopów

Jednymi z najczęściej wykonywanych usług serwisowych komputerów i laptopów są te związane z uszkodzeniami płyt głównych na skutek zalania płynami, pęknięć laminatu, uszkodzenia portów (zewnętrznych, jak i wewnętrznych) czy też zwarcia układów elektronicznych. Warto wiedzieć, że płyty główne jako jedne z najważniejszych podzespołów komputerów/laptopów w przypadku uszkodzenia mogą doprowadzić do nieodwracalnych zmian w innych układach z nimi zintegrowanymi. To dlatego w przypadku podejrzenia uszkodzenia tego komponentu należy bezzwłocznie udać się do takich punktów serwisowych jak Ram Service. Firma ta zajmuje się również wymianami matrycy,  naprawami monitorów, instalacją systemów operacyjnych, naprawą płyt głównych, wymianą układów BGA. Potwierdzeniem wysokiej jakości usług serwisowych tego podmiotu jest obsługa klientów posiadających sprzęt różnych marek producenckich (np. Apple, Acer, Compaq, Dell, Fujitsu, HCL, HP, Lenovo, LG, Toshiba, Sony, Samsung, Wipro, IMB, Microsoft, MSI).

Reballing układu BGA

Uszkodzenie układu BGA jest najczęstsza usterką w laptopie. Objawia się między innymi brakiem obrazu, problemem z włączaniem urządzenia, występowaniem charakterystycznych pasów na matrycy, a także niedziałającymi portami (USB, SATA itp). Naprawa BGA  wykonywana jest poprzez tak zwany reballing. Jeśli układ BGA nie jest uszkodzony, naprawa  polega na wylutowaniu układu, odnowieniu połączeń kulowych oraz ponownym wlutowaniu na płytę główną. W przypadku uszkodzenia układu, należy wlutować nową część.

Wszystko odbywa się na profesjonalnej maszynie przeznaczonej to tego typu napraw.

Odzyskiwanie danych

Niestety stosowanie mało skutecznych programów antywirusowych, a także instalacje różnego rodzaju wyszukiwarek z nieznanych źródeł Internetowych, może powodować nagromadzenie złośliwego oprogramowania oraz zawirusowaniu plików. Wpływa ono nie tylko na nasze bezpieczeństwo w sieci – zbieranie danych, haseł i loginów – ale także na wydajność sprzętu. To właśnie wiele przypadków związanych z utratą danych, powodowanych jest przez różnego rodzaju wirusy. Na szczęście na rynku serwisowania komputerów działają firmy, które wyspecjalizowane są w odzyskiwaniu danych – również tych utraconych w wyniki uszkodzenia mechanicznego dysku twardego. Warto wiedzieć, że mogą one być przywrócone zarówno z uszkodzonych dysków HDD i SDD, jak i kart pamięci oraz pendrive-ów. Z takich usług serwisowych bardzo często korzystają firmy, które nie mogą pozwolić sobie na utratę bardzo ważnych dokumentów handlowych czy korporacyjnych w formie elektronicznej – odzyskiwanie danych przez profesjonalne serwisy odbywa się dzisiaj bardzo szybko.

Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz