Materiał Partnera

Serce domu, czyli kuchnia twoich marzeń

Serce domu, czyli kuchnia twoich marzeń

Które pomieszczenie jest w domu najważniejsze? Są tacy, co powiedzą, że sypialnia. Wielu z nas uzna pokój dzienny, czy salon za to miejsce, gdzie przyjmuje się gości, czy wspólnie spędza czas z rodziną. A co z kuchnią? No tak, jest jeszcze kuchnia. I okazuje się, że to tutaj spędzamy najwięcej czasu, a wszystkie spotkania z przyjaciółmi, które kończą się w kuchni, są najlepsze. Jak stworzyć idealną kuchnię, w której gotowanie będzie przyjemne?

Jaki styl aranżacji kuchni wybrać?

Wybór mebli do kuchni wymaga zastanowienia i decyzji podyktowanej naszymi upodobaniami estetycznymi, funkcjonalnością i oczywiście kształtem i wymiarami pomieszczenia. Od czego najlepiej zacząć? Chyba od wyboru stylu, a jakim chcielibyśmy naszą kuchnię utrzymać. Rozmawiając z projektantem mebli kuchennych przedstawmy mu swoją wizję. Jeśli najbardziej nam odpowiada styl nowoczesny, minimalizm, wtedy w naszej kuchni znajdzie wiele elementów szklanych i metalowych, a kolorystyka powinna być utrzymana w barwach białej, czarnej i w szarościach. Styl klasyczny z kolei zawiera więcej elementów dekoracyjnych i meble sprawiające wrażenie dużych i masywnych. Lepiej sprawdza się w większych pomieszczeniach, ale i w tych mniejszych można wykonać ładne meble kuchenne na zamówienie z płyty MDF imitującej naturalne drewno. Kuchnie w stylu angielskim są dość jasne i mimo masywnych mebli sprawiają wrażenie lekkich, dzięki pastelowej kolorystyce i dodatkom nawiązującym do natury. Z kolei styl industrialny niemal nie zawiera dekoracji, gdyż dekorację stanowią tu same urządzenia. Są one zaprojektowane ergonomicznie i praktycznie. Natomiast kuchnie w stylu prowansalskim, który przypomina nieco styl rustykalny, to delikatne meble kuchenne, dużo drewna i wikliny oraz barwy lawendy i oliwki.

Jak powinna być zaprojektowana wygodna kuchnia?

Najważniejsze przy projektowaniu i wykonaniu mebli kuchennych jest dobre rozplanowanie pomieszczenia. Gdy już wybraliśmy stylistykę, teraz należy się zająć rozmieszczeniem mebli do kuchni i sprzętów AGD, pamiętając o zasadach ergonomii, czyli komfortu i bezpieczeństwa w pracy. Wykonawca mebli na zamówienie, przedstawiciel firmy Elmir radzi, by zwrócić szczególną uwagę na właściwy podział na strefy robocze:

  • strefa obróbki termicznej,
  • strefa przygotowania posiłków,
  • strefa zmywania,
  • strefa gromadzenia zapasów,
  • strefa gromadzenia naczyń.

Te strefy należy wyraźnie wydzielić a jednocześnie zapewnić łatwą komunikację i dostępność na przykład pomiędzy strefą obróbki termicznej a strefą przygotowania posiłków czyli szerokim blatem kuchennym. Z tych stref z kolei powinniśmy łatwo dostać się do wygodnych szafek kuchennych i szuflad, gdzie przechowywane będą naczynia i produkty spożywcze. Zabudowa kuchenna da nam wtedy dużo komfortu.

Opracowanie:
Zaścianki, Szosa Baranowicka 64/1
tel. 85 746 62 06
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz