Materiał Partnera

Sekrety ortodoncji - w trosce o piękny, prosty uśmiech

Sekrety ortodoncji - w trosce o piękny, prosty uśmiech

Po co nam ortodoncja? Po to, by mieć ładny uśmiech. By móc się nim pochwalić, potrzebujemy mieć estetyczny, prosty zgryz. Dbałość o zdrowe zęby to nie tylko zakładanie plomb, implantów czy czyszczenie zębów, zapewniające ochronę przed próchnicą. Ortodonta też jest stomatologiem, ale zajmuje się profilaktyką i  leczeniem wad całego zgryzu oraz wad szczękowo – twarzowych.  

Kto może korzystać z ortodoncji?

Minęły czasy, gdy do ortodontów chodziły tylko dzieci, i to niezbyt chętnie, w strachu przed brzydkim i niewygodnym aparatem. Nowoczesna ortodoncja jest skierowana do osób w różnym wieku, aparaty nosi młodzież, osoby w wieku dojrzałym. Przyjmuje się jednak, że szanse na lepsze efekty są wtedy, gdy aparat zacznie się nosić między 7 a 29 rokiem życia.

Sekrety nowoczesnej ortodoncji  

Ortodonta bada wzrost i stopień rozwoju zębów, szczęki górnej i dolnej. Następnie  przedstawia możliwości leczenia. Wady zgryzu można skorygować, zapewnić prawidłowe ustawienie zębów, osiągnąć odpowiednie proporcje środkowej i dolnej części twarzy – zapewnia specjalista z Gabinetu Stomatologicznego Famidental w Oławie. Można też wpłynąć na poprawę profilu twarzy oraz zdrowie i estetykę dziąseł. Jeśli do ortodonty trafimy w wieku dziecięcym, można przywrócić prawidłowy rozwój szczęk, modelować  je w takim kierunku, by ich ukształtowanie sprzyjało zachowaniu jak najlepszego zdrowia zębów.

Sekrety ortodoncji - aparat ortodontyczny

Pierre Fauchard, żyjący w XVIII w, nazywany ojcem stomatologii, wymyślił pierwszy aparat ortodontyczny. Od tego czasu aparaty się zmieniły, są coraz bardziej estetyczne i funkcjonalne. Proponuje się aparaty stałe ligaturowe – zbudowane z zamków przymocowanych do zębów oraz gumek (raz w miesiącu zmienianych), aparaty stałe bezligaturowe – gdzie zamiast gumek na każdym zamku  klapki. Stosuje się też nowoczesne, przezroczyste nakładki, zdejmowane, ale nie da się ich stosować w przypadku każdej wady zgryzu.

Czemu warto korzystać z ortodoncji

Aparaty to nie tylko piękny uśmiech. Prawidłowy zgryz pozwoli zapobiec paradontozie, nadmiernemu osadzaniu się kamienia. Ułatwi mycie zębów, ochronę przed próchnicą. Podjęcie leczenia poprawia też funkcjonalność zgryzu, a co za tym idzie, także wymowę. Terapia ortodontyczna jest ważna nie tylko u dzieci. Zdarza się, że osoby, które są pozbawione własnych zębów, chcą je zastąpić implantami. To nie jest możliwe ze względu na brak miejsca w szczęce. Czasami zęby, które pozostały, przesuwają się i w pewnym stopniu zajmują miejsce ubytku zęba. Wówczas również z pomocą przychodzi terapia ortodontyczna.


Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz