Materiał Partnera

Sekret pięknych firan

Sekret pięknych firan

Firanki są istotnym elementem dekoracyjnym w wielu polskich domach – te nowoczesne w ogóle nie przypominają takich stosowanych jeszcze kilkanaście lat temu. Osłaniają nas prócz tego przed wzrokiem przypadkowych osób. To delikatny i funkcjonalny detal wnętrza, dlatego warto o niego zadbać. Utrzymanie firan w dobrym stanie jest kluczowe, by pokój wywierał dobre wrażenie na gościach oraz zapewniał domownikom dobre samopoczucie.

Odświeżanie firanek

Niestety firanki mają to do siebie, że bardzo łatwo przyjmują wszystkie zapachy. Mogą też po pewnym czasie zżółknąć lub zszarzeć. Kurz osiada na nich tak samo jak na wszystkim, dlatego przy jego ścieraniu z mebli nie zapomnijmy o firankach – dobrze jest je systematycznie czyścić. Przed praniem zanurzmy je więc w wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń. W ten sposób pozbędziemy się tłustego osadu oraz tłuszczów, które zagrażają firankom wiszącym w kuchni. Oczywiście oznacza to, że firany są dość trudne w utrzymaniu. Szczególnie wtedy, gdy któryś z domowników jest palaczem – nawet jeśli oddaje się nałogowi poza mieszkaniem, to wnosi przykry zapach na ubraniach i włosach. Zapach ten natomiast łatwo wnika w firanki. Najlepiej jest mieć kilka kompletów firan, by w czasie prania czy czyszczenia jednego mieć na podorędziu drugi. Im więcej, tym lepiej, bo zmieniając firany łatwo zmienimy wystrój pomieszczenia i nadamy wnętrzu odrobinę świeżości. Kluczem jest zaopatrzenie się w kilka kompletów w dobrym sklepie, takim jak Aleksandra Sklep Firan Stella Łapińska.

W jaki sposób prać firanki?

Pranie firan może być ryzykowne, szczególnie jeśli użyjemy do tego zwyczajnej pralki. Większość firan została uszyta z delikatnej tkaniny i łatwo je uszkodzić, dobierając niewłaściwą temperaturę lub program. Pralka może mieć specjalny program do prania firan, co zazwyczaj wystarcza. Jeśli nie jesteśmy posiadaczami takiej pralki musimy wiedzieć, że maksymalna temperatura prania firan nie powinna przekraczać czterdziestu stopni Celsjusza. Warto też zmniejszyć prędkość wirowania. Istnieją też specjalne proszki do prania firanek, ale jeśli chcemy użyć innego, to po prostu użyjmy go mniej niż na normalne pranie. Niektóre firanki i tak będziemy musieli wyprać ręcznie. Tyczy się to tych szczególnie delikatnych. Oczywiście nawet przy użyciu pralki dobrze jest zadbać o to, by firany prały się osobno. Przydatny może być także specjalny woreczek na pranie, w którym możemy umieścić firanki przed uruchomieniem pralki. Jeśli pierzemy firany ze sztywnych tkanin, takich jak nylon, możemy je usztywnić dodając przy ostatnim płukaniu soli, octu lub krochmalu, dzięki czemu materiał będzie się znacznie lepiej układał.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz