Seitan, czyli popularny zamiennik mięsa

Seitan, czyli popularny zamiennik mięsa

Od wieków stanowi charakterystyczny składnik kuchni azjatyckiej, a zwłaszcza chińskiej. Jego popularność w Polsce zawdzięczamy coraz liczniejszej grupie osób, które ograniczają spożycie mięsa. Seitan, bo o nim mowa, jest jednym z najważniejszych substytutów produktów odzwierzęcych. Kofu znajdziemy w diecie wegańskiej i wegetariańskiej. Jakie ma wartości odżywcze? W jaki sposób można go przygotować? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.    

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Jak zastąpić mięso, czyli czym jest seitan?

Czy wiesz, że zbyt duże spożycie mięsa może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych? Z tego powodu, nawet jeśli nie przechodzisz na wegetarianizm czy weganizm, to musisz zastanowić się nad ograniczeniem białka zwierzęcego w diecie. Jednym z najciekawszych zamienników wege jest seitan. Nazwa ma japońskie korzenie i oznacza „zrobiony z białka”, a sam produkt stanowi tradycyjny składnik jadłospisu buddystów.

Kofu można zakupić np. w hurtowniach ekologicznych czy sklepach ze zdrową żywnością już za kilkanaście złotych lub przygotować samodzielnie. W sprzedaży znajdziemy różne rodzaje produktu np. seitan w proszku, marynowany czy w formie kotletów.  

Swoją popularność zdobył dzięki diecie makrobiotycznej, którą oparto na nieprzetworzonych produktach zbożowych. Czym jest seitan? Ten pochodzący z Azji całkowicie wegański produkt mączny nazywany jest „chińskim mięsem”, „kofu” czy „mięsem Buddy”. Stanowi czysty gluten pszenny z dodatkiem przypraw. Charakteryzuje się mocną i gumowatą strukturą oraz neutralnym smakiem. To zaś sprawia, że można popularny w kuchni chińskiej czy koreańskiej składnik dowolnie modyfikować i wzbogacać.   

seitan - co to jest

Jakie wartości odżywcze ma seitan?

W przeciwieństwie do tofu, które również stanowi ważny składnik wegańskiej i wegetariańskiej diety, gluten pszenny zasłynął jako doskonały substytut mięsa przede wszystkim ze względu na charakterystyczną strukturę.

Wśród najważniejszych składników odżywczych seitanu możemy wyróżnić wysoką zawartość (niskiego jakościowo) białka. Kofu jest przy tym źródłem żelaza (potrzebnego enzymom oraz mięśniom) oraz witamin z grupy B (ważnych dla prawidłowej pracy układu nerwowego). Kaloryczność wynosi ok. 130-150 kcal w 100 g produktu (lub więcej w zależności od sposobu przygotowania).

Należy jednak zadać sobie przy tym wszystkim pytanie, czy seitan jest zdrowy? W przeciwieństwie do innych produktów o smaku zbliżonym do mięsa nie powstaje on z soi, ciecierzycy czy tofu, a z białka glutenu pozyskiwanego z pszenicy. To sprawia zaś, że jest to żywność wysoko przetworzona i ciężkostrawna. Jego spożywania powinny unikać osoby z celiakią, alergią na pszenicę czy wrażliwością na ten składnik diety. Jest jednak nadal zdrowszy niż żywność pochodzenia zwierzęcego.     

Jak zrobić seitan? Zastosowanie „chińskiego mięsa”

Zastanawiasz się, czym można zastąpić smak wieprzowiny lub wołowiny? Wegański substytut na bazie glutenu bardzo przypomina swoją konsystencją wspomniane gatunki mięsa. Smak seitanu wydobywają przyprawy oraz odpowiednie przygotowanie. Stosuje się go do produkcji wege wędlin, kiełbas i kotletów. A jak można wykorzystać produkt w kuchni? Oto kilka sposobów na zastosowanie kofu:

  1. spożywanie produktu w formie nieprzetworzonej,

  2. poddanie kofu obróbce termicznej np. grillowanie, przygotowywanie na parze, pieczenie, smażenie, gotowanie,

  3. marynowanie seitanu naturalnego,

  4. wykorzystanie jako element zup, gulaszy, szaszłyków, burgerów czy sosów,

  5. panierowanie i smażenie w głębokim tłuszczu.

Według wegańskich przepisów na seitan najważniejszym etapem przygotowywania produktu jest jego przyprawienie. Odpowiednia marynata może sprawić, że kofu skutecznie zastąpi kurczaka, a nawet tradycyjnego schabowego. Świetnie komponuje się z tradycyjnymi dodatkami obiadowymi – ziemniakami, makaronem czy ryżem. Warto go łączyć z warzywami i grzybami.

Jak zrobić seitan? Przepis krok po kroku

Chcesz przygotować samodzielnie w domu własny zamiennik mięsa? Poznaj przepis na seitan. Aby go przyrządzić, potrzebujesz następujących składników:

  • 2 kg mąki pszennej;

  • 1 l wody;

  • 1 litr bulionu warzywnego,

  • ulubionych przypraw: tymianku, oregano, sosu sojowego, czosnku, papryki słodkiej, liści laurowych, cebuli w proszku, soku z cytryny itp.

Sposób przygotowania: 

Krok 1. Na początek do mąki stopniowo dodajemy wodę i ugniatamy całość, aby wyrobić ciasto. Masa powinna być zbita i przypominać ciasto na pierogi. Uformowaną kulkę należy pozostawić do odpoczęcia.

Krok 2. W następnym etapie należy przejść do wypłukiwania skrobi. Aby to zrobić, należy oblewać ciasto strumieniem zimnej wody. Cały proces trwa ok. 20/30 min. Kontynuujemy do czasu, aż woda z mleczno-białej zmieni się w przezroczystą. W ten sposób uzyskamy czysty gluten.

Krok 3. Gotowe spłaszczone ciasto (kleiste, żółte i o zmniejszonej objętości) gotujemy w bulionie lub specjalnej zalewie. Dodajemy do całości ulubione przyprawy i warzywa. Na małym ogniu trzymamy produkt pod przykryciem przez ok. godzinę. Gotowy domowy seitan będzie sprężysty i zwiększy swój rozmiar. W takiej formie może zostać poddany dalszej obróbce.

jak zrobić seitan

Jeśli chcesz poznać więcej popularnych substytutów mięsa, to dowiedz się więcej o tempehu

Opracowanie:
Karolina
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (11)
4.6
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także

Wyszukaj firmy z branży