Artykuł sponsorowany

Segregacja odpadów i śmieci a oznaczenia pojemników

Segregacja odpadów i śmieci a oznaczenia pojemników

Wprowadzona w roku 2019 ustawa o uzależnieniu opłaty za wywóz śmieci od faktu ich segregowania, zarówno w domach jednorodzinnych, jak i budynkach zbiorczych,obowiązuje częściowo już od września zeszłego roku, a kolejne jej przepisy wejdą w życie w roku bieżącym, tj. 2020. Brak segregacji śmieci może nas kosztować dwu lub nawet czterokrotnie więcej niż odpowiednia segregacja, warto więc przyjrzeć się bliżej temu problemowi.

Recykling - statystyka

W Polsce około 16% mieszkańców nie segreguje śmieci, co daje w przybliżeniu liczbę ponad 6 mln obywateli objętych wyższą stawką za odbiór nieczystości. Statystycznie każdy z nas produkuje w ciągu roku około 320 kg odpadów, z których niespełna 100 kg jest zebrana jako odpady selektywne. W kraju poddaje się recyklingowi około 35% ogółu śmieci, a według przyjętych niedawno ambitnych planów w Brukseli, wszystkie kraje członkowskie Unii Europejskiej powinny mieć poprzeczkę ustawioną na poziomie 50%. Aczkolwiek istnieją pewne wątpliwości prawne od kiedy wchodzą w życie niektóre przepisy z wyżej wymienionej, ubiegłorocznej nowelizacji ustawy, ale warto upewnić się że nasza segregacja jest należyta i nie będziemy płacić wyższych rachunków.

Podstawowa segregacja odpadów domowych

W zależności od gminy lub miasta pojemniki mogą się różnić wyglądem, natomiast ich kolorystyka lub nalepki na nich mają określone znaczenie. Kolor zielony oznacza kontener na szkło, kolor żółty to odpady plastikowe, niebieski oznacza papier, czerwony odpady metalowe, brązowe odpady biodegradowalne, a szary oznacza odpady mieszane. Niestety wiedza rodaków na temat segregacji jest jeszcze niedostateczna i pomimo chęci segregacji, czasami stosuje się ją błędnie. Na przykład do pojemników na odpady szklane powinno się wrzucać jedynie słoiki i butelki, natomiast powszechną praktyką jest pozbywanie się również rozbitych luster czy kubków, co jest błędem. Pojemniki na odpady są również często mylone jeśli nie są dostatecznie opisane, zwłaszcza przez osoby starsze, stąd niezwykle istotna jest edukacja na temat sortowania śmieci. Przy przeprowadzaniu większych prac porządkowych lub sprzątania terenu warto również wynająć od firmy wywożącej śmieci większe kontenery na odpady.

Kontenery na odpady budowlane

W przypadku budowy nowego obiektu lub remontu istniejącego zawsze powstaje sporo gruzu, którego nie można wyrzucać do zwykłych pojemników. Jak tłumaczy pracownik firmy To i Owo Serwis Tomasz Kędzierski, zajmującej się wynajmem kontenerów na odpady oraz wywozem odpadów budowlanych, w takim przypadku konieczne jest składowanie odpadów w specjalnym kontenerze. Kontenery na gruz mają różną pojemność, od kilku do trzydziestu kilku metrów sześciennych i stawiane są na terenie przylegającym do placu lub miejsca budowy na określony czas. Istnieją trzy klasy odpadów budowlanych, od czystego gruzu, po zanieczyszczony w różnym stopniu. W przypadku gruzu najczęściej umieszcza się kontenery otwarte, w przypadku prowadzenia prac porządkowych na danym terenie mogą to być również kontenery zamknięte. Należy również pamiętać, że jeżeli wynajęty kontener będzie stał w miejscu publicznym, to konieczne będzie uzyskanie stosownego pozwolenia od odpowiedniego urzędu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz