Artykuł sponsorowany

Samolot, samochód, a może autokar? Czym najlepiej jechać na wakacje?

Samolot, samochód, a może autokar? Czym najlepiej jechać na wakacje?

Zagraniczne wczasy, niegdyś były nadzwyczajnym luksusem, dziś są bardziej przystępne niż kiedykolwiek. O ile w dalsze rejony świata w zasadzie nie sposób dostać się inaczej niż samolotem, o tyle w obrębie Europy masz możliwość podróżowania na różne sposoby. Podpowiadamy jak zdecydować, który środek transportu na wakacyjny wyjazd będzie dla Ciebie najlepszy – samolot, samochód czy autokar.

Samolotem na wczasy – zalety i wady

Pojawienie się licznych tanich przewoźników lotniczych obniżyło znacznie ceny podróży samolotem. Dzięki temu dostępnych jest też coraz więcej ciekawych połączeń do najdalszych zakątków Europy. Zaletą podniebnych wojaży jest też z pewnością ich szybkość – większość lotów z Polski w obrębie Starego Kontynentu trwa zaledwie 2-3 godziny. Wbrew lękom niektórych pasażerów, latanie jest niezwykle bezpieczne. Liczba ofiar niezwykle rzadkich katastrof lotniczych jest nieporównywalnie mniejsza od liczby poszkodowanych na drogach.

Podróże lotnicze nie są pozbawione jednak również wad. Przede wszystkim samolot przewozi pasażerów jedynie między dużymi ośrodkami miejskimi. Dodatkowe dojazdy na lotniska często są w stanie pochłonąć masę czasu, pieniędzy i nerwów. Jeśli więc nie mieszkasz w mieście, z którego mógłby się odbyć Twój wakacyjny lot, koniecznie weź pod uwagę te okoliczności. Z tego samego względu, jeśli zdecydujesz się na podróż samolotem, Twoje wakacyjne plany będą uzależnione od oferowanej siatki połączeń. Wczasy samolotem organizowane przez biuro podróży, wciąż są też po prostu droższe od tych autokarowych. Różnice mogą wynosić od kilkuset do nawet tysiąca złotych dla każdego uczestnika wyjazdu.

Autokarem na wczasy – zalety i wady

Wydawać by się mogło, że czasy rozbudowanej turystyki autokarowej już minęły. Nie jest to jednak prawdą. Podróżowanie w ten sposób na długie, zagraniczne dystanse jest wciąż bardzo popularne, zarówno w naszym kraju, jak i w całej Europie. Międzynarodowi przewoźnicy, jak Novum Travel Biuro Turystyki i Transportu Dariusz Tusznio, w znacznej mierze udostępniają komfortowe, nowoczesne pojazdy wyposażone w wygodne fotele i liczne udogodnienia. Dzięki temu podróż jest w stanie minąć przyjemnie i dość szybko. Wewnątrz kabiny autokaru jest też o wiele więcej miejsca niż w samolocie, dzięki czemu nawet wysokie osoby nie powinny mieć problemu z wygodnym usadowieniem się w fotelu. Dodatkową zaletą takiego wyjazdu jest możliwość zwiedzania różnych ciekawych miejsc po drodze oraz realizowania dowolnego programu. Wczasy autokarem są tańsze, pozwalają też na bezpośrednią podróż z i do mniejszych miejscowości.

Wadą przejazdów autokarowych jest przede wszystkim ich długi czas, liczący nawet kilkadziesiąt godzin. Na trasie niekiedy wystąpić mogą również nieprzewidziane opóźnienia. Nie jest to też raczej dobry pomysł na wakacje z małymi dziećmi – mogą one źle znosić taką podróż.

Samochodem na wczasy – zalety i wady

Wiele osób lubi wyjeżdżać na wczasy własnym samochodem. Takie rozwiązanie pozwala na pełną niezależność, swobodę i spontaniczność. Nie trzeba martwić się o limity bagażu, w dowolnym czasie można zdecydować się na postój, nocleg czy zboczenie z trasy. W tym przypadku, im więcej osób podróżuje jednym pojazdem, tym tańsza będzie wyprawa.

Taka podróż potrafi być jednak nawet jeszcze dłuższa niż przejazd autokarowy, szczególnie jeśli do dyspozycji jest tylko jeden kierowca. Może być też kosztowna – jeśli na przykład dostaniesz zagraniczny mandat lub przytrafi Ci się niespodziewana awaria. Losowe wydarzenia są w stanie w tym przypadku nawet udaremnić cały urlop. Jeśli więc decydujesz się na własny środek transportu, warto zadbać wcześniej o sprawność pojazdu i przygotować fundusz na nieprzewidziane wydatki.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz