Materiał Partnera

Samodzielne prowadzenie księgowości w jednoosobowej działalności gospodarczej

Samodzielne prowadzenie księgowości w jednoosobowej działalności gospodarczej

Osoby prowadzące jednoosobowe firmy często są zmuszone do samodzielnego prowadzenia księgowości. Może to stanowić wyzwanie zwłaszcza dla młodych osób, które nie mają doświadczenia i dopiero rozpoczynają swoją przygodę z własną działalnością. By nie popełniać podstawowych błędów, warto na samym początku skorzystać z konsultacji i fachowego doradztwa profesjonalisty.

O czym należy pamiętać, prowadząc księgowość?

Podstawą do prowadzenia księgowości w swojej firmie jest szczegółowe zapoznanie się z księgą przychodów i rozchodów. To właśnie ona służy do ewidencji zdarzeń gospodarczych w firmie. Można w niej znaleźć przychody związane ze sprzedażą, informacje o zakupie towarów handlowych i materiałów podstawowych, a także wszystkie pozostałe koszty związane z prowadzeniem firmy. Prowadząc księgowość, należy pamiętać o czterech podstawowych elementach:

  • odprowadzaniu zaliczek na podatek dochodowy
  • odprowadzaniu podatku VAT (jeśli jest się podatnikiem VAT)
  • opłacaniu składek ZUS
  • systematycznym drukowaniu i przechowywaniu podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Program do prowadzenia księgowości

Aby sprawnie i dokładnie prowadzić księgowość, najlepiej jest zaopatrzyć się w odpowiedni program komputerowy. Obecnie istnieje na rynku wiele programów związanych z różnymi formami prowadzenia księgowości. Część z nich jest darmowa, a nawet dostępna w formie online. Ceny płatnych programów rozpoczynają się już od kilkunastu złotych za miesiąc. Dobre oprogramowanie do prowadzenia księgowości powinno zawierać takie funkcje, jak:

  • rejestry VAT
  • ewidencje przebiegu pojazdów służbowych
  • ewidencje środków trwałych
  • ewidencje wartości niematerialnych i prawnych
  • ewidencje wyposażenia

Obsługa programu do prowadzenia księgowości nie powinna stanowić problemu osobom, które znają chociaż podstawy korzystania z komputera.

Ceny konsultacji – czy to się opłaca?

W celu uzyskania informacji przydatnych podczas samodzielnego prowadzenia księgowości, warto umówić się na konsultacje z profesjonalnym doradcą. Specjalistów w tej dziedzinie można znaleźć na jh-ksiegowosc.pl. Doradca zajmujący się fachowym konsultingiem nie tylko pomoże w zapoznaniu się z podstawowymi zasadami prowadzenia księgowości, ale również w podejmowaniu korzystnych decyzji biznesowych. Ceny konsultacji rozpoczynają się już od kilkudziesięciu złotych, w zależności od ich czasu trwania oraz zakresu usług, które będzie podczas nich musiał wykonać księgowy. 

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz