Materiał Partnera

Samodzielne prowadzenie księgowości dla małych firm

Samodzielne prowadzenie księgowości dla małych firm

Głównym czynnikiem, który motywuje przedsiębiorców do prowadzenia samodzielnie księgowości, jest cena. Oczywiście jest to możliwe, gdyż na rynku jest wiele różnego rodzaju programów, które oferują tego typu pomoc, w tym m.in. umożliwiają one wystawianie faktur  i mają możliwość wyliczania zobowiązań podatkowych. Jednakże, choć jest to kuszące i wygodne, to bardzo często samodzielne prowadzenie księgowości nie jest najlepszym rozwiązaniem.

Księgowość dla małych firm - skala podatkowa, podatek liniowy, ryczałt

Księgowość dla małych firm określana jest mianem księgowości uproszczonej lub małą księgowością. Zmusza ona użytkownika do prowadzenia przede wszystkim księgi przychodów i rozchodów, która to jest opodatkowana wg skali podatkowej lub podatku linowego, lub ewidencji przychodów, która opodatkowana jest ryczałtem od przychodów. Oba rozwiązani posłużą do rozliczania się z urzędem skarbowym. Oprócz tego należy prowadzić ewidencję środków trwałych, ewidencję wyposażenia oraz ewidencję przebiegów pojazdów. Co do VAT, to niektóre rodzaje działalności podlegają zwolnieniu z konieczności rejestracji do podatku VAT, inne zaś muszą zostać zarejestrowane jako czynny podatnik VAT.

Obowiązki o jakich należy pamiętać

Jeśli dalej jesteśmy zainteresowani samodzielnym prowadzeniem działalności, musimy pamiętać o obowiązkach, jakie na nas spoczywaj. Mowa tutaj m.in. o odprowadzaniu zaliczki na podatek dochodowy, składanie deklaracji Vat i odprowadzanie kwoty podatku, opłacanie składek ZUS, oraz drukowanie i przechowywanie księgi przychodów i rozchodów. Nie da się ukryć, że jest to bardzo skomplikowane, dlatego też, jeśli nie chcemy popełnić błędu, warto skorzystać z pomocy ekspertów. Mowa tutaj w szczególności o firmie, jaką jest Audit Sycom sp. z o.o. - działa ona na rynku od prawie 25 lat i prowadzi swoją działalność na terenie całego kraju. Zapewnia ono pełną księgowość, w tym usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych, rozliczenia podatkowe, rozliczenia z ZUS i US oraz sprawozdawczość GUS. W efekcie daje kompleksowe rozwiązanie dla każdego przedsiębiorstwa.
Opracowanie:
Gdańsk, Wały Piastowskie 1
tel. 58 307 45 89
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz