Materiał Partnera

Samodzielne prowadzenie księgowości

Samodzielne prowadzenie księgowości

Wielu przedsiębiorców zastanawia się nad samodzielnym prowadzeniem księgowości małej firmy. Przemawia przez nich głównie chęć redukcji kosztów związanych z zatrudnieniem księgowego. Jednak przed taką decyzją należy dokładniej zapoznać się z obowiązkami, których będziemy musieli się podjąć. A trzeba dodać, iż są one dość liczne. Księgowość małych firm opiera się między innymi na prowadzeniu księgi przychodów i rozchodów, rozliczaniu VAT-u, płaceniu ZUS-u.

Księga przychodów i rozchodów

KPiR jest jedną z najpopularniejszych form prowadzenia księgowości małych firm. Składa się ona ze wszystkich przychodów firmy, kosztów otrzymanych lub poniesionych podczas prowadzenia działalności. Stanowi to podstawę określenia zobowiązania podatkowego. Księga przychodów i rozchodów jest obligatoryjna, gdy wybraliśmy formę opodatkowania na zasadach ogólnych albo podatku liniowego. Dotyczy jednoosobowych działalności gospodarczych, spółek jawnych, partnerskich i cywilnych oraz gdy dochód firmy nie przekroczył 2 000 000 euro przeliczonych na złotówki po kursie NBP.

Ewidencja przychodów

Ewidencję przychodów prowadzimy przy opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.  Jest to podstawa do rozliczenia się podatkowego z urzędem skarbowym. Niektórzy przedsiębiorcy zobligowani są do prowadzenia dodatkowych ewidencji jak na przykład ewidencji środków trwałych, ewidencji wyposażenia, ewidencji przebiegu pojazdu.

Podatek VAT

Prowadzenie rejestr zakupu i sprzedaży VAT stanowi element obligatoryjny w księgowości małej firmy, gdy jesteśmy czynnymi podatnikami VAT. Zobowiązuje nas to do wypełnienia deklaracji rozliczeniowej VAT-7 w przypadku rozliczenia miesięcznego, lub też VAT-7K gdy rozliczamy się kwartalnie. Wypełnione deklaracje należy dostarczyć do 25. dnia miesiąca następującego po okresie rozliczeniowym.

Składki ZUS

Składki ZUS są kolejnym elementem prowadzenia księgowości małej firmy. Jeśli posiadamy firmę i nie zatrudniamy żadnego pracownika, musimy płacić składki ZUS do 10 dnia każdego poprzedzającego miesiąca. Termin ten odrobinę się zmienia, gdy kogoś zatrudniamy. Wtedy czas mamy do 15 dnia miesiąca.

Jak prowadzić księgowość?

Mniejsze firmy zazwyczaj pozostawiają swoją księgowość w rękach biura usług księgowych, jak na przykład Adamis, bojąc się o poprawność rozliczeń. Jest to łatwiejsza opcja, jednak zdecydowanie bardziej kosztowna niż prowadzenie księgowości samodzielnie. Jeśli jednak się zdecydujemy na redukcję kosztów, dostępnych jest szereg programów online, które pomogą nam między innymi w wystawianiu faktur sprzedaży, wyliczaniu zobowiązań podatkowych lub też sporządzaniu deklaracji.

Opracowanie:
Gorzów Wielkopolski, Walczaka 12d lok. 11
tel. 95 783 55 90
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz