Materiał Partnera

Salsa - taniec i styl życia

Salsa - taniec i styl życia

 

Salsa to niewątpliwie jeden z najpopularniejszych stylów tanecznych, uprawianych przez miłośników tańca z całego świata. Jednak nie jest to tylko taniec, służący chwilowej rozrywce – życie wielu osób toczy się właśnie w rytmie salsy.

Czym jest salsa?

Salsa tak właściwie nie jest jednym tańcem o jednych, ściśle określonych regułach. Taniec ten rozwijał się niezależnie w różnych krajach i czerpał obficie z lokalnych wzorców, co zaowocowało wytworzeniem się kilku odmiennych stylów – wśród nich najpopularniejsze to salsa kubańska, salsa portorykańska, salsa Los Angeles i salsa New York. Każdy z nich wyróżnia się krokiem podstawowym, sposobem prowadzenia partnerki czy elementami solowymi. Tym, co je łączy jest fakt, że tańczy się do muzyki w metrum 4/4, opartej na dwutaktowych frazach. Rytm muzyki wygrywany jest na instrumencie zwanym claves, czyli dwóch drewnianych rurkach, którymi uderza się o siebie – stąd nazwa rytmu salsy „clave”, co z hiszpańskiego oznacza „klucz”. Drugim czynnikiem łączącym wszystkie style jest fakt, że tańcząca para porusza się na ograniczone powierzchni, dzięki czemu salsę można tańczyć nawet na zatłoczonych parkietach. Bardziej doświadczeni tancerze pozwalają sobie na czasem na serię zaimprowizowanych solowych kroków, wykonywanych podczas solo na perkusji. Kroki te potocznie nazywa się „shine steps”.

Krótka historia salsy

Kolebką salsy są kraje z regionu Karaibów, czyli m.in. Kuba i Portoryko – to właśnie tam w latach 40-tych XX wieku rozwijało się niezależnie kilka stylów muzycznych, np. mambo, cha-cha czy charanga. Z czasem style te coraz częściej nazywane były zbiorczo jako salsa. Nazwa wzięła się od meksykańskiego, pikantnego sosu do potraw (w języku hiszpańskim słowo „salsa” dosłownie oznacza „sos”), co sugeruje bardzo wyrazisty, zmysłowy charakter tańca.

Salsa jako styl życia

Dla osób, które tańczą salsę często staje się ona czymś więcej, niż tymczasową rozrywką, zaczynają ją traktować jako istotną część życia.

- Nie trzeba wiele czasu, by przekonać się do salsy – mówi istruktorka z Akademii Promocji Tańca – Zwykle wystarczą pierwsze zajęcia na kursie, żeby wpaść w ten rytm i zakochać się w tańcu. Na nasze lekcje przychodzą zarówno pary, które chcą ciekawie spędzić ze sobą czas i lepiej poznać swoją drugą połówkę, jak i osoby samotne. Samotnych tancerzy jest bardzo wielu, wystarczy przyjść na zajęcia, a na pewno znajdziemy na nich partnera do nauki kroków. Można również tańczyć solo.

Osoby uprawiające salsę tworzą często swoje małe społeczności, skupione wokół tańca. Jest to zatem idealny pomysł na hobby dla tych, którzy szukają nowego towarzystwa i chcą spędzić czas z ludźmi dzielącymi ich miłość do tańca.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz