Rzuć wszystko i wyjedź… w Bieszczady!

Rzuć wszystko i wyjedź… w Bieszczady!

Bieszczady to świetne miejsce na wypoczynek zarówno zimą, jak i latem. Miłośnicy relaksu nad wodą znajdą tutaj przepiękne Jezioro Solińskie, amatorzy górskich wędrówek – liczne szlaki widokowe prowadzące przez charakterystyczne dla Bieszczadów połoniny. Jeśli zastanawiasz się, co robić w Bieszczadach, skorzystaj z naszych podpowiedzi. Poznaj największe atrakcje Bieszczadów i już dzisiaj zaplanuj swój urlop.

Wycieczka na połoniny

Piękne, widokowe połoniny to obowiązkowy punkt, jeśli planujesz urlop w Bieszczadach. Porastające górne partie szczytów łąki nadają im specyficznego charakteru, latem tworząc piękny dywan w kolorze soczystej zieleni. Lubisz długie wędrówki? Wybierz się trasą na Bukowe Berdo i Szeroki Wierch uważaną przez turystów za najpiękniejszy szlak w Bieszczadach. Masz dobrą kondycję? Zdobądź Tarnicę – najwyższy szczyt regionu, z którego rozciągają się wspaniałe widoki na polską i ukraińską stronę gór. Jesteś miłośnikiem krótkich wycieczek? Zdecyduj się na spacer na Połoninę Wetlińską, na której znajduje się słynne schronisko Chatka Puchatka położone na wysokości 1228 m.n.p.m. Ciekawą opcją jest również wycieczka na Małą i Wielką Rawkę, gdzie mamy możliwość podejścia na Krzemieniec, na którym zbiegają się granice Polski, Słowacji i Ukrainy.

Zwiedzanie zabytkowych cerkwi

Cerkwie to nieodłączny element bieszczadzkiego krajobrazu i propozycja nie tylko dla miłośników architektury. Każda z budowli posiada osobną, często tragiczną historię. Jedną z najciekawszych budowli jest cerkiew św. Michała Archanioła w Smolniku, która jest jedynym obecnie zachowanym obiektem sakralnym reprezentującym styl bojkowski w Bieszczadach. Cerkiew została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO. Warte zobaczenia są również cerkiew pw. Bł. Bronisławy w Hoszowie i cerkiew w Bystrem z 1902 r. włączona do podkarpackiego Szlaku Architektury Drewnianej.

Wypoczynek nad Jeziorem Solińskim

Jezioro Solińskie to jedna z największych atrakcji regionu. Jest to największy w kraju sztuczny zbiornik wodny, a zapora licząca 81,8 m jest najwyższą zaporą wodną w Polsce. Na Jeziorze Solińskim można popływać kajakiem, żeglować lub wybrać się na wycieczkę statkiem turystycznym. Ciekawą propozycją jest również zwiedzanie samej zapory. Wokół jeziora rozwinęły się miejscowości z dużym zapleczem rekreacyjnym. Wybierając się na wakacje w Bieszczadach, warto wybrać hotel w Solinie lub zdecydować się na nocleg w Polańczyku. Poniżej Jeziora Solińskiego znajduje się Jezioro Myczkowskie. Chociaż geograficznie nie leży ono w Bieszczadach, wielu turystów traktuje je jako tutejszą atrakcję.

Jezioro Solińskie

Wycieczka nad wodospady

Bieszczady to również piękne wodospady. Warto przejść się między innymi nad wodospad Siklawa w Wetlinie, zwany również Wodospadem w Starym Siole lub Wodospadem w Wetlinie. Ma on około 5 m wysokości i jest prawdopodobnie najwyższym jednolitym spadkiem wody w Bieszczadach. Dojdziemy do niego drogą prowadzącą od ośrodków Piotrowa Polana i Leśny Dwór w Wetlinie.

Na uwagę zasługuje również wodospad na potoku Hylaty mający około 8 metrów wysokości. Znajduje się on niedaleko Zatwarnicy – można do niego dojść ścieżką historyczno-przyrodniczą „Hylaty”. Wodospad jest dobrze oznaczony, a brzeg potoku jest wzmocniony murem. Na brzeg zejdziemy po stalowych schodach.

Odpoczynek w Ustrzykach Górnych i Dolnych

Ustrzyki Górne to dobre miejsce wypadowe, jeśli planujemy wyjście na szlak na Tarnicę lub Bukowe Berdo. Wieś położona jest nad potokiem Wołosatym. Możemy tutaj odpocząć i kupić pamiątki od regionalnych artystów. Zimą to również doskonałe miejsce dla narciarzy. Ustrzyki Dolne leżą nieco dalej od popularnych szlaków. To większe miasteczko, w którym możemy zwiedzić Muzeum Bieszczadzkie i znajdującą się w Bieszczadzkim Centrum Turystyki i Promocji Izbę Regionalną. Ciekawą atrakcją jest również Muzeum Młyna, w którym możesz zatrzymać się na pyszną kawę, budynek dawnej synagogi z 1870 roku i neogotycki kościół pod wezwaniem Matki Boskiej Królowej polski z ikoną Matki Boskiej z Dzieciątkiem z II poł. XVII wieku.

Ustrzyki dolne

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz