Artykuł sponsorowany

Rzep – niepozorny element pasmanteryjny o niemałym znaczeniu

Rzep – niepozorny element pasmanteryjny o niemałym znaczeniu

Rzadko kto zwraca uwagę na to, jak bardzo rzepy ułatwiają nam codzienne funkcjonowanie. Zwykle tylko rejestrujemy ich obecność oraz konieczność zapięcia. Ten niepozorny element zapewnia nam trwałe połączenie różnych materiałów, które w dodatku jest dziecinnie proste w obsłudze. Porównanie jak najbardziej trafne, bo to głównie na dziecięcych butach i ubrankach znajdziemy najwięcej rzepów. Jak widać, nie bez powodu! Gdzie jeszcze stosowane są rzepy?

Historia zapięcia na rzep

Natura jest doskonałym kreatorem. Wiele pomysłów na wynalazki powstało na podstawie wnikliwych obserwacji zjawisk, które występują w przyrodzie. Nie inaczej było z zapięciem na rzep. Jego wynalazca spacerował wśród lasów, lecz przyszło mu się przedzierać przez wysokie krzaki i  wszechobecne chwasty. Ze zdumieniem zauważył, jak łatwo wczepiają się w ubrania owoce łopianu. Jeszcze większe było zdziwienie odkrywcy, kiedy próbował je usunąć, nie uszkadzając zanadto materiału. Wtedy wpadł mu do głowy pomysł na wykonanie zapięcia, które wykorzystywać będzie podobne zjawisko. I tak George de Mastral – szwajcarski inżynier i wynalazca – opracował zapięcie na rzep, z którego korzystamy do dziś.

Dlaczego tak chętnie stosujemy rzepy?

Jak informuje przedstawiciel z firmy Wexpol, która jest uznanym producentem dodatków pasmanteryjnych i tapicerskich, zapięcia na rzepy są wygodne, trwałe i odporne na działanie wilgoci. Wystarczy wykonać jeden ruch ręką, by połączyć ze sobą dwa kawałki materiału. Należy go powtórzyć, by je rozdzielić. Rzepy produkowane są z połączenia tekstyliów i tworzyw sztucznych. Wśród najpopularniejszych modeli można wymienić rzepy grzybkowe oraz haczyk plus pętelka. Warto zaznaczyć, że jeśli pod haczyki i pętelki dostaną się zabrudzenia, zapięcie może mieć słabszą siłę łączenia. Z czasem rzepy ulegają eksploatacji, ale można je wtedy wymienić na nowe. Tym bardziej, że jest to element, który kosztuje grosze.

Nie tylko ubranka i buty dziecięce – zastosowanie rzepów

Rzepy znalazły zastosowanie w produkcji odzieży i obuwia. W przypadku tego ostatniego stanowią świetną alternatywę dla sznurowadeł. Jednak nie tylko w ten sposób można je wykorzystać. Zapięcia rzepowe umieszczane są także na torbach, portmonetkach i plecakach. Podczas rozczepiania rzepy wydają charakterystyczny odgłos, który może zaalarmować właściciela bagażu, jeśli np. ktoś w zatłoczonym tramwaju będzie chciał dostać się do wnętrza jego plecaka. Rzepów używa się również w firmach tapicerskich. Świetnie sprawdzają się przy pracach porządkowych (np. organizacja kabli). Możemy je też znaleźć w wielu artykułach do domu.

Opracowanie:
Hajnówka, Bielska 39
tel. 602 336 218
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz