Materiał Partnera

Rzeczoznawca majątkowy – przy zakupie mieszkania i podziale majątku

Rzeczoznawca majątkowy – przy zakupie mieszkania i podziale majątku

Rzeczoznawca majątkowy zajmuje się wyceną konkretnych elementów naszego majątku. Jego usługi są nam potrzebne w bardzo wielu sytuacjach – rzeczoznawca potrafi określić rzeczywistą wartość poszczególnych przedmiotów czy nieruchomości. Dzięki niemu wiemy, ile tak naprawdę możemy otrzymać za wystawiony na sprzedaż dom, albo jak podzielić się spadkiem z rodzeństwem, by było sprawiedliwie. Kiedy jeszcze warto skorzystać z usług rzeczoznawcy majątkowego?

Rzeczoznawca z uprawnieniami

Żeby wykonywać zawód rzeczoznawcy majątkowego, trzeba zdobyć stosowne uprawnienia – a to wcale nie jest takie proste! Uprawnienia te są wydawane przez Ministra Infrastruktury, po zdaniu egzaminu przed Państwową Komisją Kwalifikacyjną. Osoby, które przystępują do postępowania kwalifikacyjnego, czyli ubiegają się o uprawnienia, muszą mieć wyższe wykształcenie oraz ukończone studia podyplomowe z wyceny nieruchomości. Konieczne jest też odbycie praktyki zawodowej. Praca rzeczoznawczy jest bardzo odpowiedzialna – musi dokonywać wycen zgodnie z przepisami prawa, kodeksem etyki zawodowej i w sposób obiektywny i niezależny.

Sprawa dla rzeczoznawcy

Kiedy taka rzetelna wycena elementów naszego majątku jest nam szczególnie potrzebna? Fachowa wycena może na przykład pomóc nam rozwiązać konflikty rodzinne dotyczące podziału majątku. Na przykład wtedy, kiedy rodzice, jeszcze za życia, postanawiają przepisać swój majątek na dzieci i chcą sprawiedliwie go podzielić. Zdarza się, że dzieci, niezadowolone z takiego podziału, uważając go za nieuczciwy, kłócą się lub nawet zgłaszają sprawę do sądu. Konflikt da się rozwiązać, korzystając z usług rzeczoznawcy, który stwierdzi, jaka jest wartość poszczególnych elementów majątku, co pozwoli podzielić go sprawiedliwie. Wycena rzeczoznawcy przyda się też wtedy, kiedy chcemy kupić nieruchomość. Dzięki rzetelnej wycenie wykonanej przez firmę, którą prowadzi Jerzy Jurgielewicz mgr inż. Biuro rzeczoznawcy majątkowego, będziemy wiedzieć, ile dom lub mieszkanie, nad którego kupnem się zastanawiamy, naprawdę jest wart. Dzięki temu nie przepłacimy. Rzeczoznawca dokładnie sprawdzi nieruchomość i upewni się, czy nie ma ona ukrytych mankamentów, obniżających jej wartość. Specjalista łatwiej wychwyci to, na co my sami nie zwrócilibyśmy uwagi. Często fachowa wycena jest też potrzebna podczas ubiegania się o kredyt hipoteczny. Rzeczoznawca wszystko ocenia na chłodno, w oparciu o swoją ekspercką wiedzę – nie ma emocjonalnego podejścia do danej nieruchomości lub przedmiotu. Dzięki temu jego wycena jest obiektywna. 

Opracowanie:
Częstochowa, Sieradzka 9L
tel. 601 994 836
Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz