Artykuł sponsorowany

Rzeczoznawca majątkowy – kiedy jest nam potrzebny?

Rzeczoznawca majątkowy – kiedy jest nam potrzebny?

Rzeczoznawca majątkowy to osoba zajmująca się profesjonalną wyceną nieruchomości, przedsiębiorstw lub innych elementów majątku. Jej działania zostają zwieńczone stworzeniem operatu szacunkowego, czyli w rozumieniu przepisów prawa dokumentu, który określa, jaką wartość ma dana nieruchomość w określonym czasie, na podstawie posiadanych i możliwych do pozyskania danych, takich jak chociażby miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, skład wycenianej nieruchomości, jej stan prawny. Taki operat szacunkowy jest ważnym dokumentem w wielu sytuacjach, np. w sytuacji gdy chcemy dokonać sprzedaży nieruchomości czy jej zakupu. Wówczas zarówno w banku, jak pomiędzy stronami transakcji możemy wspierać się profesjonalną wyceną, która będzie podstawą do negocjacji.

Operat szacunkowy dla banku

Jeśli staramy się o kredyt hipoteczny to zabezpieczeniem jego udzielenia dla banku jest rzeczona nieruchomość, na którą chcemy uzyskać środki. W czasie postępowania, które sprawdza naszą zdolność kredytową, niezbędne jest również dokładne oszacowanie wartości nieruchomości. Niektóre banki korzystają z usług stale tych samych własnych rzeczoznawców majątkowych, inne godzą się na uznanie operatu przedłożonego przez klienta, który zdecydował się na prywatne zlecenie wyceny.

Operat szacunkowy w celu dokonania podziału majątku

Okazuje się, że wycena nieruchomości jest również niezbędna jeśli dochodzi do rozwodu. Jeśli małżeństwo wspólnie kupowało mieszkanie lub dom, czy też zaciągało na nie kredyt, to w chwili rozwodu w obliczu podziału majątku konieczne jest dokładne oszacowanie wartości poszczególnych jego składowych – tych wchodzących w skład majątku wspólnego. W takiej sytuacji niezbędne może być zatrudnienie rzeczoznawcy, który profesjonalnie przeprowadzi wycenę z uwzględnieniem wartości rynkowej i wszelkich pojawiających się zmiennych.

Kupno mieszkania

W niektórych sytuacjach operat szacunkowy okazuje się przydatny jeśli chcemy kupić mieszkanie. Jeśli naszym zdaniem cena jest zawyżona, możemy w porozumieniu ze sprzedającym zlecić wykonanie wyceny. Na jej podstawie możliwe staje się negocjowanie ceny. Warto pamiętać, że jest to pewnego rodzaju ryzyko, ponieważ nasza ocena może okazać się niewłaściwa, a cena jaką poda rzeczoznawca wskazywać na korzyść sprzedającego. W tej kwestii niezbędne jest indywidualne podejście do każdego zlecenia i rozważenie  wszelkich ewentualnych elementów, które mogą mieć wpływ na ostateczną cenę.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz