Materiał Partnera

Rynek produkcji palet w Polsce

Rynek produkcji palet w Polsce

Obrót paletami w Polsce, jest olbrzymi i obecnie wynosi rocznie kilkanaście milionów sztuk tychże produktów. Ich produkcja, zwłaszcza na specjalne zamówienie, wymaga od producentów wykorzystywania wysokiej jakości drewna, które przejdzie odpowiednie procesy obróbki i uszlachetnienia – mowa między innymi o suszeniu i oczyszczaniu fitosanitarnym. Najlepsi producenci na rynku są w stanie dostarczyć również palety znacznie się od siebie różniące!

Rodzaje palet

Obecnie najpopularniejszym rodzajem palet są te fitosanitarne z odpowiednimi oznaczeniami EPAL/EUR. Mowa zatem o europaletach z certyfikatami, które mogą być wykorzystywane przy eksportowaniu/importowaniu towarów do innych państw. Odpowiednie potwierdzenia biologiczne są bardzo ważne, ponieważ dzięki nim eliminuje się zagrożenie skażenia środowiska przez mikroorganizmy z jednej strefy klimatycznej, do drugiej. Popularnie wykorzystywane są również palety do wózków widłowych (europalety również są przystosowane do ich prac). Mowa między innymi o:

  • otwartych paletach 4-wejściowych o wymiarach 1200 x 800 mm i posiadających otwarty bok (800 mm), wejścia od węższej strony spod dołu, a od szerszej wprowadzając osprzęt do otworów wnętrza palety,
  • zamkniętych paletach 4-wejściowych o wymiary 1200 x 1000 mm, z brakiem możliwości obsługi tych palet przez wózki widłowe z podporami – wejście wideł od szerszej strony palety,
  • zamkniętych paletach 2-wejściowych, które są zamknięte od jednej strony wejściowej – można je przenosić, jedynie wprowadzając osprzęt widłowy od dwóch stron o mniejszej szerokości,
  • zamkniętych paletach 4-wejścowych modelu USA, które posiadają większą ilość węższych desek i otwarte wejście wewnątrz palety oraz od jej spodu.

Warto również wiedzieć o tym, że najlepsi rynkowi producenci, wytwarzają również palety przemysłowe ze świadectwem fitosanitarnym, europalety bez oznaczeń, palety przemysłowe i jednorazowe, a także skrzyniopalety. Tym zajmuje się między innym firma OSCAR, która specjalizuje się także w sprzedaży drewna kominkowego i biomasy!

Rynek wtórny europalet

Jeśli chodzi o europalety fitosanitarne, warto również zauważyć olbrzymie znaczenie rynku wtórnego. Tego typu produkty, nawet jeśli są zniszczone, przekazywane są do skupów palet, gdzie przechodzą procesy naprawcze, bądź też recyklingowe. Dzięki temu rocznie oszczędność całej branży wynosi ponad kilkaset milionów złotych, a wpływa to także na ochronę lasów i środowiska naturalnego! W całym procesie obrotu wtórnego europaletami uczestniczy tysiące firm transportowych, a także wielu producentów palet i innych wyrobów drewnianych.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz