Materiał Partnera

Rynek pierwotny mieszkań. Podstawowe informacje

Rynek pierwotny mieszkań. Podstawowe informacje

Wiele z nas na pewnym etapie życia podejmuje decyzję o zakupie własnego mieszkania. Wówczas pada pytanie, czy decydować się na nieruchomość na rynku pierwotnym czy wtórnym? Większość kupujących podkreśla, że chciałoby być pierwszym właścicielem nowego mieszkania, a to wiąże się z zakupem nieruchomości od dewelopera lub spółdzielni na rynku pierwotnym.

Czym jest rynek pierwotny mieszkań?

Na rynku nieruchomości  rynek pierwotny oznacza nowe, nieużywane przez nikogo wcześniej mieszkania. Mieszkanie te kupujący nabywają od deweloperów lub spółdzielni. Decydując się na rynek pierwotny mieszkań w Rzeszowie, możemy wybrać pomiędzy szerokim wachlarzem terminów oddania inwestycji do użytku. Wszystko zależne jest od tego, na jakim etapie budowy inwestycji zdecydujemy się zakupić mieszkanie. Możemy kupić mieszkanie, które znajduje się w inwestycji zakończonej z wydanym pozwoleniem na użytkowanie lub nieruchomość, która jest w początkowej fazie, na którą będziemy musieli poczekać kilka miesięcy. Mieszkania z rynku pierwotnego możemy zakupić w stanie deweloperskim lub wykończone pod klucz. Stan deweloperski oznacza, że mieszkanie trzeba wykończyć, aby w nim zamieszkać. Natomiast mieszkania wykończone pod klucz, mają najczęściej pomalowane ściany, zrobione podłogi, niektóre mają też drzwi wewnętrzne i zawierają już część sprzętów. Najczęściej musimy dokupić do niego jedynie meble.

Rynek pierwotny – zalety i wady

Kupując mieszkanie na rynku pierwotnym mamy pewność, że jesteśmy pierwszym właścicielem. Nowe mieszkanie od dewelopera lub spółdzielni oznacza, że mieszkanie wolne jest od usterek, które zostawili po sobie poprzedni właściciele. Zakup nowego mieszkania na rynku pierwotnym to również prestiż – podkreśla nasz rozmówca reprezentujący Spółdzielnię Zodiak z Rzeszowa.

Otoczenie jest nowoczesne a architektura funkcjonalna. Nowe mieszkania często posiadają garaże podziemne, place zabaw a teren jest zamknięty i chroniony. Nowe budownictwo dostosowane jest często do potrzeb osób niepełnosprawnych. Minusem jest fakt, że osiedla powstają dość daleko od centrum miasta, spowodowane jest to głównie niższą ceną gruntów. Osoby, które zdecydowały się na zakup mieszkania na wczesnym etapie budowy, na odbiór mieszkania będą musiały czekać wiele miesięcy, co również stanowi wadę rynku pierwotnego .

Czym różni się rynek pierwotny od rynku wtórnego?

Rynek pierwotny zajmuje się obrotem nowymi i nieużywanymi mieszkaniami nabywanymi od deweloperów lub spółdzielni mieszkaniowych. Natomiast rynek wtórny zajmuje się obrotem nieruchomościami, które wcześniej były już zamieszkiwane i użytkowane przez innych właścicieli. Mieszkania na rynku wtórnym nabywane są za pośrednictwem biur nieruchomości lub bezpośrednio od właścicieli. Mieszkania zakupione na rynku wtórnym są wykończone, ale często wiążą się jednak z koniecznością przeprowadzenia remontu.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz