Artykuł sponsorowany

Rynek gospodarki odpadami i jego specyfika

Rynek gospodarki odpadami i jego specyfika

Odpady przemysłowe i pochodzące z gospodarstw domowych, a wymagające recyklingu, to problem wielu państw. Polski rynek gospodarowania odpadami wciąż jeszcze pozostaje daleko w tyle, wymagając szybkich zmian i przystosowania się do nowych wymogów oraz stosowania nowych technologii przetwarzania.

Recykling – sposób na mniejszą górę śmieci

Cywilizacja stale podlega rozwojowi, a rosnąca liczba ludzi generuje też większą ilość śmieci. Zmienił się również ich charakter, bowiem nowoczesne technologie to znacznie więcej elektroniki, AGD, samochodów, związków chemicznych i innych tego typu odpadów, które nie ulegają biodegradacji i wymagają specjalnych metod przetwarzania. Na śmieci zaczyna już nam brakować miejsca zważywszy, że nikt nie chce mieszkań obok wysypiska, a jego lokalizacja blisko wód gruntowych stanowi zagrożenie dla zdrowia. Recykling to rozwiązanie problemu, a przynajmniej znaczne jego ograniczenie, bowiem dzięki odpowiedniej metodzie przetwarzania można całkowicie zneutralizować te najbardziej szkodliwe odpady, pozostawiając na wysypiskach tylko te, które same ulegną biodegradacji. Niestety wiele krajów, w tym także Polska, wciąż pozostaje jeszcze daleko od planowanego ideału, w którym przetwarzanie obejmuje wszystkie generowane odpady. Dowodem na to jest chociażby liczba spalarni, które w Polsce można policzyć na palcach jednej ręki, podczas gdy w całej Europie funkcjonuje ich aż 400, a w samej Francji 120.

Odzyskiwanie – sposób na oszczędność

Recykling to doskonały sposób na przetwarzanie śmieci i pozbywanie się tych, które po setkach lat wciąż jeszcze zalegałyby na hałdach. To jednak również wiele innych korzyści, do których zalicza się możliwość odzyskania cennych materiałów, zmniejszenia kosztownego wydobycia, nie wspominając już o stałym uszczuplaniu naturalnych zasobów i emisji zanieczyszczeń związanej z ich przetwarzaniem w celu pozyskania czystych pierwiastków. Jedną z ważniejszych korzyści wynikających z przetwórstwa śmieci jest też pozyskiwanie cennej energii. W spalarniach śmieci pracują piece, w których panuje temperatura 1100 stopni, a więc są one doskonałym źródłem ciepła, które można wykorzystać chociażby do ogrzania pobliskiego osiedla i zapewnienia mu dostępu ciepłej wody. Specjalizujące się w odzyskiwaniu rzadkich metali z elektroniki kraje wschodnie uzyskują rocznie pokaźną ilość tych surowców, pokrywającą znaczną część zapotrzebowania. To sposób na oszczędzanie pieniędzy i złóż naturalnych.

Rynek odpadów w Polsce

Polski rynek odpadów wciąż się rozwija, a systematycznie wprowadzane nowelizacje ustaw mają na celu poprawę sytuacji i dostosowanie się do norm unijnych. W 2014 roku na jednego Polaka przypadało około 268 kg śmieci. Funkcjonowało też około 800 wysypisk, podczas gdy normy unijne wymagają ich ograniczenia do zaledwie 300. Być może w produkcji odpadów nie jesteśmy potentatami, bo na przykład w Danii w 2013 roku wyprodukowano aż 747 kg śmieci na osobę, a w Luksemburgu 653 kg, jednak te kraje skuteczniej pozbywają się odpadów i mniej ich zalega na wysypiskach. Polityka gospodarowania odpadami w naszym kraju wspierana jest przez takie firmy, jak Lubelska Agencja Ochrony Środowiska S.A., zajmująca się między innymi odbiorem i organizacją transportu odpadów, a także unieszkodliwianiem odpadów niebezpiecznych. Prowadzone są też badania, rozbudowuje się spalarnie i inne zakłady recyklingowe, a popularyzację segregacji wymusza się wprowadzając wysokie opłaty za wywóz śmieci niesegregowanych. Po latach wywożenia i składowania na wielkich wysypiskach przyszła pora na rozsądniejsze rozwiązania, które ograniczą zaśmiecanie planety i ingerencję w jej środowisko.

Źródło: GUS

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz