Artykuł sponsorowany

Ryczałt ewidencjonowany – co warto o nim wiedzieć?

Ryczałt ewidencjonowany – co warto o nim wiedzieć?

Wybór odpowiedniej formy podatku dochodowego jest dla przedsiębiorcy niezwykle istotna. Warto już w tym zakresie zaufać księgowym z dobrego biura rachunkowego, którzy zaproponują zastosowanie optymalnych dla danej firmy rozwiązań. Jednym z nich jest tzw. ryczałt ewidencjonowany – w jakich warunkach jest on korzystny i co dokładnie warto o nim wiedzieć?

Nie dla każdego

Wybór ryczałtu ewidencjonowanego jako formy podatku dochodowego nie jest przeznaczony dla każdego przedsiębiorcy. Warunki zastosowania takiego rozwiązania są ściśle określone i obejmują m.in. uzyskany w ramach prowadzenia działalności przychód. W przypadku prowadzenia działalności wyłącznie samodzielnie kwota przychodów nie może przekroczyć 250 tysięcy euro – dla spółki jest to maksymalny próg sumy przychodów wszystkich wspólników. Rozliczanie się za pomocą ryczałtu ewidencjonowanego eliminuje także możliwość wykorzystywania opodatkowania w formie karty podatkowej. W tej sytuacji wysokość przychodów nie ma znaczenia, o czym warto pamiętać. Zanim jednak przedsiębiorca wybierze właściwą formę podatku dochodowego, dobrym pomysłem będzie wsparcie profesjonalnego biura rachunkowego, takiego jak np. Biuro Księgowo-Podatkowe ze Szczecina . Księgowi z dużym doświadczeniem oraz wysokimi kwalifikacjami zaproponują zastosowanie optymalnych rozwiązań dla konkretnej działalności. Należy pamiętać, że limit wyrażony w euro przeliczany jest za każdym razem na walutę polską. Co dokładnie warto jeszcze wiedzieć o ryczałcie ewidencjonowanym?

Wady i zalety

Jak każde rozwiązanie, również i ryczałt ewidencjonowany ma swoje atuty oraz minusy. Do zalet zaliczyć można niewielkie stawki podatku, z których skorzystać może przedsiębiorca rozliczający własną działalność. Ewidencja przychodów nie należy do skomplikowanej księgowości, dlatego jej rozliczanie jest dość proste i nie powinno sprawić wiele problemów specjalistom z biura rachunkowego. Zaliczki na podatek mogą być ponadto opłacane w formie ulgowej – co kwartał. Takie rozwiązanie jest bardzo wygodne dla każdego właściciela firmy, jednak musi on pamiętać o maksymalnym progu przychodów osiąganych przez jego przedsiębiorstwo. Warto też wiedzieć, że w przypadku wyboru ryczałtu ewidencjonowanego jako formy podatku dochodowego nie jest możliwe rozliczanie kosztów uzyskania przychodu. Brak ulgi na dzieci czy możliwości wspólnego rozliczenia się ze współmałżonkiem to także wady takiego rozwiązania. Przed podjęciem ostatecznej decyzji konieczne są więc konsultacje z dobrym biurem rachunkowym – doświadczeni księgowi doradzą przedsiębiorcy, co pozwoli wybrać najlepsze rozwiązania dla firmy.

Ryczałt - krótkie podsumowanie

Ryczałt jest uproszczoną formą opodatkowania. Jego stawki są bardzo zróżnicowane i zależą od rodzaju prowadzonej działalności. Przedsiębiorca, który chce rozliczać się w formie ryczałtu musi zgłosić ten fakt do urzędu skarbowego. Będąc na ryczałcie można rozliczać się miesięcznie do 20-tego dnia następnego miesiąca lub kwartalnie, do 20-tego następnego miesiąca po zakończeniu kwartału. Warto dodać, że przedsiębiorca rozliczający w formie ryczałtu jest równocześnie podatnikiem VAT.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz