Artykuł sponsorowany

Rusztowania i szalunki - sprzęt niezbędny na każdej budowie

Rusztowania i szalunki - sprzęt niezbędny na każdej budowie

Zarówno bez rusztowań, jak i szalunków czyli tzw deskowania, nie może się dziś obyć żaden plac budowy. Pomimo podstawowych zadań i funkcji jakie one pełnią, ich prawidłowy montaż i użytkowanie ma także bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo oraz jakość prac budowlanych. Nie bez znaczenia przy ich wykorzystaniu na budowach  pozostaje także aspekt ekonomiczny . Prace przy wykorzystaniu powyższego sprzętu charakteryzują się znacznie niższymi kosztami ich realizacji . Dlatego też tak ważny jest prawidłowy dobór odpowiedniego sprzętu. Na szczęście oferowane na rynku elementy systemowe pozwalają na dopasowanie ich do różnego rodzaju prac, tak prostych, jak i bardziej skomplikowanych obiektów.

Prace na wysokości

Sama budowa domu oraz prace remontowo-budowlane, na przykład ocieplanie lub odnawianie elewacji, wymaga bardzo często dostępu do wyższych partii budynku. W takim przypadku niezbędne jest skorzystanie z odpowiedniego rusztowania. Poszukując tego typu konstrukcji, warto zdać się na wiedzę i doświadczenie firm, takich jak Eurosprzęt Plus z miejscowości Gręzów, oferujących sprzedaż oraz wynajem rusztowań i szalunków. Konstrukcje takie ustawiane są również w celu zabezpieczenia przed ewentualnymi wypadkami, zarówno pracujących na danym stanowisku, jak i przechodzących bezpośrednio pod rusztowaniem . Zamocowane ze sobą ramy tworzą charakterystyczny szkielet, który powinien być, w zależności od miejsca jego posadowienia, właściwie zabezpieczony, na przykład deskami burtowymi, poręczami, specjalną siatką czy też odpowiednimi pomostami. Decydując się na zakup lub wynajem rusztowań warto wiedzieć, jaka konstrukcja jest dla nas odpowiednia. Chętnie pomożemy przy ich odpowiednim doborze . Podstawowy podział wyróżnia rusztowania ramowe ( stacjonarne ) oraz jezdne. Niemniej jednak najczęściej dzielimy je ze względu na rodzaj konstrukcji, tj.:

  • rusztowanie warszawskie, które do niedawna było najpopularniejsze i najczęściej spotykane. Składa się ono z wielu jednakowych elementów (ram), które montuje się praktycznie bez żadnych narzędzi. Dzięki łatwej konstrukcji można je bardzo szybko złożyć i rozłożyć. Może być ono użytkowane na zewnątrz obiektów i wewnątrz pomieszczeń;
  • rusztowanie ramowe , gdzie stosuje się standardowe elementy danego systemu rusztowania . Są one obecnie najbardziej popularne na rynku . Taki system rusztowania umożliwia jego szybki montaż i demontaż. Sztywność konstrukcji uzyskuje się dzięki standardowym ramom , pomostom , poręczom i stężeniom .
  • rusztowania modułowe - w przeciwieństwie do tradycyjnych rusztowań ramowych, charakteryzują się one większą możliwością dopasowania się do kształtów obiektów, zarówno do ich zewnętrznych, jak i wewnętrznych stron. W tym przypadku połączenia rygli i stężeń ze stojakami powstają w stałych punktach węzłowych rozmieszczonych w regularnych odstępach (modułach).

Niezbędne deskowanie

Szalunki to tymczasowe konstrukcje służące przede wszystkim do stworzenia form, które następnie są wypełniane mieszanką betonową. Powstanie konstrukcji monolitycznych z betonu, takich jak fundamenty, żelbetowe stropy, ściany, nadproża, wieńce, a nawet słupy wymagają ich zastosowania, gdyż pozwalają one nadać materiałowi trwały kształt. Przed wylaniem betonu szalunki należy wypełnić zbrojeniem. Oferowane szalunki systemowe o konstrukcji stalowej lub aluminiowej są one dużo trwalsze i można korzystać z nich wiele razy. Cechuje je także dużo większa staranność wykonania i szybkość montażu. Oddzielną kategorię stanowią szalunki rozporowe, stosowane w celu zabezpieczania ścian wykopów.

Wykorzystanie zarówno szalunków, jak i rusztowań jest codziennością na placu budowy, a dobór właściwych rozwiązań zazwyczaj przekłada się korzystnie na końcowy efekt ekonomiczny przedsięwzięcia budowlanego. Dlatego też, bez względu na to, czy zdecydujemy się na zakup czy na wynajem tego typu sprzętu, warto taką decyzję przeanalizować i dopasować wybór do naszych potrzeb, a w przypadku wątpliwości zasięgnąć porady u specjalistów.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz