Artykuł sponsorowany

Rury stalowe – rodzaje i charakterystyka

Rury stalowe – rodzaje i charakterystyka

Wyroby stalowe to ważne elementy konstrukcyjne stanowiące podstawę funkcjonowania wielu zakładów przemysłowych. Rury ze stali nierdzewnej, ze względu na swoją specyfikę i różnorodny kształt, mogą być wykorzystywane do dystrybucji cieczy i gazów, jako części składowe budowy maszyn oraz elementy konstrukcji budowlanych. Sprawdźmy, jakie są technologie produkcji rur stalowych i czym różnią się od siebie poszczególne typy tych wyrobów.

Rury stalowe – charakterystyka

Stal cechuje się solidnością, trwałością i zwiększoną odpornością na odkształcenia i przeciekanie, dlatego stalowe rury są szczególnie cenione na wytrzymałość i chętnie stosowane w wielu gałęziach przemysłu. W zależności od sposobu produkcji wyróżniamy trzy typy rur: stalowe ze szwem, stalowe bezszwowe oraz ocynkowane.

  • Rury stalowe ze szwem

Powstają w procesie zgrzewania. Taśmy i arkusze blachy poddawane są kształtowaniu, a następnie – zgrzewaniu i spawaniu. Niewątpliwym atutem takiego rozwiązania jest możliwość modyfikowania przekroju poprzecznego i uzyskania preferowanej średnicy (maksymalna wynosi 800 mm). Co więcej, elementy stalowe są odporne na działanie skrajnych temperatur i agresywnych związków chemicznych.

Rury stalowe ze szwem występują w dwóch wariantach – zgrzewanym lub spawanym. Rury zgrzewane wytwarzane są elektrycznie oporowo lub indukcyjnie, zaś spawane – za pomocą łuku elektrycznego w osłonie gazowej. Elementy mogą różnić się pod względem zastosowanego szwu. Przy mniejszych średnicach stosuje się szew wzdłużny, a przy większych – spiralny.

  • Rury stalowe bezszwowe

 Rury bezszwowe, oferowane przez sprawdzone hurtownie stali, takie jak Hurto stal Pędziwiatr Sp zoo, uznawane są za wytrzymalsze i narażone na mniejsze ryzyko przecieków niż rury ze szwem. Biorąc pod uwagę podwyższone parametry wytrzymałościowe są częściej wykorzystywane przy budowie sieci wodociągowych i gazociągach.  W obrębie rur bezszwowych wyróżnia się rury gorącowalcowe oraz rury zimnogięte – oba rodzaje wymaja co najmniej 20-milimetrowej średnicy.

  • Rury ocynkowane
 Rury zabezpieczone warstwą cynku odznaczają się wysoką wytrzymałością na czynniki zewnętrzne i małą podatnością na korodowanie. Sprawdzą się we wszystkich konstrukcjach budowanych na świeżym powietrzu i szczególnie narażonych na działanie wilgoci. Ich efektywność i trwałość jest uzależniona od typu konstrukcji oraz sposobu instalacji, dlatego tak ważny jest dobór odpowiednich parametrów i zapoznanie się ze specyfikacją producenta.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz