Artykuł sponsorowany

Rurociągi przemysłowe wewnętrzne

Rurociągi przemysłowe wewnętrzne

Pojęcie rurociągu jest doskonale znane i zrozumiałe, a jego forma konstrukcyjna wynika z samej nazwy odnoszącej się do długiego ciągu rur. Nieco szersze jest wykorzystanie takich konstrukcji z założenia przeznaczonych do przesyłu rozmaitych mediów i substancji produkcyjnych.

Rurociągi w ogólnym rozumieniu

Wspominając w potocznej rozmowie o rurociągu zazwyczaj wywołujemy w podświadomości rozmówcy obraz systemu rurek metalowych lub z tworzywa sztucznego przesyłających wodę do mieszkań. Znacznie rzadziej odnosimy ten termin do systemu kanalizacji czy gazociągu, który z uwagi na charakter medium zyskał swoją własną nazwę. W rzeczywistości termin ten ma o wiele szersze znaczenie, a systemy rur układa się nie tylko na potrzeby wody i gazu, ale też substancji spożywczych, chemicznych, chłodziwa i gazów stosowanych w zamkniętych procesach produkcyjnych zakładów. Zależnie od rodzaju przesyłanej substancji rurociągi budowane są z różnych materiałów. Te najbardziej wytrzymałe, narażone na żrące związki chemiczne, konstruuje się ze sali kwasoodpornej o różnych parametrach. W warunkach wysokiej sterylności buduje się też niekiedy rurociągi szklane i ceramiczne. Jednak z uwagi na ich podatność na uszkodzenia są to zazwyczaj instalacje nieduże i wewnętrzne.

Przemysłowe systemy wewnętrzne

Chociaż rurociąg najczęściej kojarzy nam się z drogą przesyłu pomiędzy odległymi miejscami, budowaną na zewnątrz budynków, to instalacje tego rodzaju wykonywane są też w wielu zakładach, stanowiąc nierozerwalną całość z linią produkcyjną. Firma Allia Sp. z o.o. oraz inne wyspecjalizowane przedsiębiorstwa zajmują się projektowaniem i wykonawstwem takich systemów, projektowanych z uwzględnieniem konkretnego zakładu i jego potrzeb. Rurociągi przemysłowe w połączeniu z kotłami, piecami, mieszalnikami pozwalają na przeprowadzanie zamkniętego cyklu produkcyjnego. Projektowanie takiego zespołu wymaga nie tylko uwzględnienia konkretnych elementów procesu, ale również dopasowania parametrów samego rurociągu do rodzaju przesyłanych nim mediów czy surowców produkcyjnych. Innych warunków będzie wymagać woda lodowa, innych gorąca para, a jeszcze innych mleko czy serwatka.

Zastosowanie praktyczne rurociągów przemysłowych

Rurociąg to uniwersalna droga przesyłu wielu różnych substancji w stanie płynnym lub gazowym spełniających podstawowy warunek, jakim jest niezmienność w czasie i pod wpływem powietrza. Bardzo powszechnym zastosowaniem takich konstrukcji we wnętrzach obiektów jest chociażby ogrzewanie hal montowane nie tylko w tradycyjny sposób, ale też w formie promienników ogrzewanych wodą o wysokiej temperaturze, umieszczanych pod sufitem. Równie często stosuje się rurociągi w branży chłodniczej, czyli wszelkiego typu systemach chłodzących i zamrażających wymagających transportu chłodziwa. Inne zastosowania to rurociągi do przesyłu gazu poddawanego wstępnej obróbce, systemy redukcji ciśnienia pary, odgazowywania produktów w zbiornikach, doprowadzania wody technologicznej oraz wiele innych tego typu instalacji.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz