Artykuł sponsorowany

RTG w diagnostyce stomatologicznej

RTG w diagnostyce stomatologicznej

Nie każda zmiana chorobowa w obrębie zęba jest widoczna na pierwszy rzut oka. Tak zwane RTG w diagnostyce stomatologicznej diagnozuje głęboko ukryte ubytki. Jest też pomocne przy leczeniu protetycznym. Czy wiesz, jakie rodzaje RTG zębów wyróżniają stomatolodzy? Czy zdajesz sobie sprawę z tego, które zdjęcie w danej sytuacji wykonują? Jeśli nie, czytaj dalej!

RTG w diagnostyce stomatologicznej – zdjęcie zębowe i OPG

Pierwsze są tak zwane zdjęcie zębowe. Znajdują zastosowanie podczas diagnostyki pojedynczych zębów, bo zasięgiem są w stanie objąć maksymalnie trzy korony i zębodoły. Wynik w postaci zdjęcia uwidacznia w tym przypadku tkanki oraz kość. Dentysta jest w stanie ocenić stopień zaawansowania próchnicy oraz ewentualne złamanie korzenia zęba. Takie zdjęcia wykonuje się też przy leczeniu protetycznym.

Jeśli pacjent zgłasza się do gabinetu z silnym bólem zęba, stomatolog na podstawie RTG podejmuje decyzję o ewentualnym leczeniu kanałowym. Ocenia budowę zęba i stwierdza czy takowe jest w ogóle możliwe do przeprowadzenia. W trakcie samego leczenia zazwyczaj wykonuje jeszcze dwa zdjęcia zębowe. Pierwsze po to, by ocenić długość kanału, a po drugie, aby sprawdzić szczelność wypełnienia.

RTG w diagnostyce stomatologicznej najczęściej przybiera jednak postać zdjęć ortopantomograficznych, w skrócie OPG.  Zdjęcia przeglądowe są bardzo dokładne, choć charakteryzuje je dość szeroki zasięg. Widać na nich zarówno zatoki szczękowe, okoliczne stawy, jak i wszystkie zęby pacjenta. Tego rodzaju zdjęcie najczęściej wykonuje się przed wizytą u chirurga, protetyka lub ortodonty.

RTG w diagnostyce stomatologicznej – zdjęcie skrzydłowo-zgryzowe i cefalometryczne

O wiele rzadziej wykonywane są zdjęcia skrzydłowo-zgryzowe i zdjęcia cefalometryczne. Te pierwsze umożliwiają ocenę ścian, którymi stykają się sąsiadujące ze sobą zęby. Obraz nie przedstawia jednak korzeni i kości, czyli tego, co na klasycznych zdjęciach widać już na pierwszy rzut oka.

Natomiast stomatologiczne zdjęcia rentgenowskie w wersji cefalometrycznej wykonuje się przed leczeniem ortodontycznym. Ich obraz skupia się na kościach czaszki pacjenta. Na podstawie RTG tego rodzaju, ortodonta analizuje rysy twarzy pacjenta. Dokonuje też wszystkich, niezbędnych pomiarów.

Podejrzewasz, że czeka Cię ciężkie leczenie stomatologiczne, w którego trakcie niezbędne okaże się wykonanie zdjęcia RTG? Powinieneś znaleźć specjalistę, którego gabinet wyposażony jest w nowoczesny sprzęt. W Sopocie Praktykę Dentystyczno-Implantologiczną prowadzi doktor Ewa Osękowska.

Bywa, że leczenie wymaga wykonania zdjęcia. Sam obraz niewiele jednak mówi. Trzeba jeszcze umieć go odczytać. Właśnie dlatego tak ważne jest doświadczenie stomatologa!

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz