Różyczka u dorosłych – kto powinien się jej obawiać?

Różyczka u dorosłych – kto powinien się jej obawiać?

Choroby, które zwykle łagodnie przebiegają u dzieci, mogą być groźne w dorosłym wieku. Zastanawiasz się, czy jest się czego obawiać w przypadku zachorowania na różyczkę? Przeczytaj artykuł i poznaj odpowiedź, kto jest szczególnie narażony na zakażenie. Sprawdź, jakie są charakterystyczne objawy u osób dorosłych. Dowiedz się, jak można zarazić się różyczką i jakie mogą być nieprzyjemne powikłania.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Jak zarazić się różyczką?

Chłodna pogoda sprzyja rozwojowi rozmaitych infekcji. Różyczką można zarazić się jedynie przez kontakt z wydzieliną z nosa lub gardła drugiej osoby (np. poprzez kichanie, kaszel). Okres, w którym chory może zakazić inne osoby, to tydzień przed pojawieniem się wysypki oraz tydzień po niej.

Kto jest narażony na zachorowanie?

Na zachorowanie na różyczkę najbardziej narażone są osoby, które nie były szczepione lub nie przebyły choroby w dzieciństwie. Zwykle ryzyko zachorowania zwiększa się jesienią i zimą. Lekarze wskazują, że dziś różyczka najczęściej dotyczy nastoletnich chłopców oraz młodych mężczyzn. Prawdopodobnie to efekt tego, że kiedyś szczepione były wyłącznie dziewczynki.

Mimo że u osób dojrzałych choroba nie przebiega tak łagodnie jak u dzieci, przypadki zachorowania u dorosłych tylko czasami wymagają hospitalizacji. Różyczka jest szczególnie niebezpieczna dla kobiet, które są na początku ciąży, ponieważ w wyniku zakażenia może dojść do nieodwracalnych wad płodu.

Jakie są objawy różyczki u dorosłych?

W odróżnieniu od dzieci u dorosłych występuje okres zwiastunowy, który może trwać nawet do 5 dni. Może pojawić się lekka gorączka, ból gardła i głowy, osłabienie, a także mdłości. Już na początku może dojść do powiększenia się węzłów chłonnych.

Kolejne objawy różyczki u dorosłych to wysypka, która każdemu kojarzy się właśnie z tą chorobą, jednak trzeba pamiętać, że objaw ten nie występuje przy każdym zakażeniu. Wysypka ma postać plamek i grudek i pojawia się najpierw na twarzy, a później za uszami, na szyi i reszcie ciała. Objawem świadczącym o chorobie jest powiększenie węzłów chłonnych. Mogą pojawić się też bóle oraz zapalenie stawów (szczególnie u kobiet), a nawet zapalenie spojówek.

Dowiedz się więcej o objawach różyczki u dorosłych i dzieci.

Warto zaznaczyć, że przebieg choroby u osoby dorosłej jest bardziej dokuczliwy niż u dziecka, jednak tylko w skrajnych przypadkach wymagana jest hospitalizacja, np. z powodu odwodnienia i wysokiej gorączki. Podwyższona temperatura zwykle mija po 5 dniach.

Jak leczyć różyczkę u dorosłych?

Niezbędna będzie wizyta w przychodni, w której na podstawie wywiadu lekarz postawi diagnozę. Różyczka czasami mylona jest z rumieniem zakaźnym. W przypadku nietypowych objawów lub podejrzenia zakażenia u kobiety w ciąży specjalista zleca wykonanie badań laboratoryjnych.

Leczenie w przypadku różyczki u osoby dorosłej jest objawowe – podaje się leki przeciwbólowe i zbijające gorączkę. Zakażenie wirusowe nie wymaga podawania antybiotyków. Objawy z czasem powinny ustąpić same i można z powodzeniem powrócić do pracy czy innych obowiązków. Nie wymagana jest dalsza hospitalizacja.

Przeczytaj, jak rozpoznać różyczkę u dzieci.

Jakie są powikłania po różyczce u dorosłych?

W większości przypadków nie dochodzi do rozwoju powikłań, jednak istnieje pewne ryzyko. U kobiet wśród powikłań poróżyczkowych należy wymienić zapalenie stawów, najczęściej dłoni i nadgarstków. U mężczyzn w rzadkich przypadkach pojawia się zapalenie i bolesność jąder. W wyniku powikłań może dojść również do zapalenia mózgu, nerwu wzrokowego lub mięśnia sercowego. 

Dowiedz się, jakie są powikłania po różyczce.

Opracowanie:
Marta
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz