Artykuł sponsorowany

Rozwód z orzeczeniem o winie- kiedy warto się o niego starać?

Rozwód z orzeczeniem o winie- kiedy warto się o niego starać?

Liczba zawieranych związków małżeńskich w Polsce spada z każdym rokiem, niestety specjaliści odnotowują również wzrost liczby rozwodów. Znaczna część małżeństw rozstaje się w zgodzie, decydując się na szybki rozwód bez orzekania o winie. Każda ze stron rusza wówczas własną drogą, wspominając dobre chwile i zapominając o złych. Istnieją jednak sytuacje, w których takie zakończenie małżeństwa nie jest możliwe. Kiedy zatem warto starać się o rozwód z orzekaniem o winie?

Rozwód z orzekaniem o winie – co warto o nim wiedzieć?

W postępowaniu rozwodowym zadaniem sądu jest nie tylko orzeczenie o rozwodzie między konkretną parą, ale też ustalenie, która ze stron ponosi winę za rozpad związku małżeńskiego. W praktyce wygląda to tak, że sąd może obwinić za rozwód jednego bądź obojga małżonków lub żadnego z nich. W procesach sądowych tego typu, każda ze stron pragnie zatem udowodnić, że rozpad małżeństwa nastąpił z winy dotychczasowego małżonka. Główną konsekwencją rozwodu z orzekaniem o winie są alimenty, których mogą żądać wobec siebie małżonkowie. Warto wiedzieć, że obowiązek alimentacyjny wygasa dopiero wtedy, kiedy były partner ponownie wstąpi w związek małżeński. Alimenty płacone są na rzecz niewinnego małżonka niezależnie od jego aktualnej sytuacji finansowej.

Kiedy można starać się o rozwód z orzeczeniem o winie?

Jak informuje prawnik z polecanej kancelarii adwokackiej „Lex Perfecta”– rozwód z orzeczeniem o winie musi zostać orzeczony na podstawie rzetelnych i niezbitych dowodów. Wśród zawinionych przyczyn rozwodu można wymienić:

  • nadużywanie przez współmałżonka alkoholu i stosowanie przemocy fizycznej, psychicznej i finansowej;
  • porzucenie małżonka bez uzasadnionej przyczyny;
  • zdradę małżeńską;
  • odmowę współżycia;
  • brak wzajemnej pomocy.

Postępowania rozwodowe z orzekaniem o winie są trudne, bolesne i często ciągną się całymi latami. Bez dobrego adwokata ciężko jest uzyskać satysfakcjonujący wynik procesu. Prawnik nie tylko przygotuje dla nas niezbędne dokumenty, ale także będzie reprezentował nas przed sądem dbając o interes swojego klienta. Jak już wspomniano – taka sprawa nie może obyć się bez niepodważalnych dowodów o winie małżonka. Konieczne zatem będzie ich zgromadzenie – mogą to być zeznania świadków, sms-y, e-malie, zdjęcia, nagrania z dyktafonu lub kamer. Każdy z dowodów zostanie poddany wnikliwej analizie i może mieć kluczowe znaczenie dla przebiegu całej sprawy rozwodowej.

Kiedy sąd nie udzieli rozwodu?

Rozwód nie będzie możliwy, gdy żąda go jedynie winny małżonek, chyba że małżonek niewinny także wyrazi chęć rozstania. Ponadto sędzia może nie dopuścić do rozwodu kierując się zasadami współżycia społecznego. Może się to zdarzyć np. wtedy, gdy jeden z małżonków jest ciężko chory i wymaga stałej opieki i pomocy finansowej od drugiej strony.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz