Materiał Partnera

Rozwód – jak załatwić podział majątku i alimenty? Poradnik

Rozwód – jak załatwić podział majątku i alimenty? Poradnik

Rozstania z zasady są trudne. W trakcie rozwodu dodatkowych problemów nastręcza konieczność załatwienia wielu formalności i zaplanowania dalszego życia osobno. Trzeba ustalić bardzo wiele spraw – podział majątku, zakres opieki nad dziećmi i wysokość alimentów. Nie zawsze niedawni małżonkowie potrafią w tych kwestiach dojść do porozumienia. Jak walczyć o swoje podczas rozwodu? Podpowiadamy.

Podział majątku

Można go dokonać w trakcie rozwodu albo po nim. Co istotne, podziału majątku nie musimy załatwiać w sądzie. Jeśli jednak spór między małżonkami jest zacięty, często nie ma innego wyjścia. Podziałowi podlegają wszelkie elementy wspólnego majątku małżonków. Podzielić nie można tylko długów, ale przy obopólnej zgodzie można je przenieść na jednego z małżonków. Oczywiście podział majątku nie oznacza, że każdy z małżonków otrzyma po prostu po połowie wspólnych dóbr. Pod uwagę brane jest to, kto miał jaki wkład w zakup poszczególnych rzeczy i zarabianie pieniędzy, które stanowią teraz wspólne oszczędności. Poza tym brany pod uwagę jest też podział obowiązków domowych – trzeba ustalić, kto bardziej się w nie angażował. Problem pojawia się w przypadku wspólnego domu lub mieszkania – jeśli zostały one zakupione już w trakcie trwania małżeństwa to również podlegają podziałowi. Jeśli dom był czyjąś własnością przed wstąpieniem w związek, mieszkanie powinno być jego. Sposób korzystania ze wspólnego mieszkania ustala sąd. Żeby wyrok był dla nas satysfakcjonujący, musimy skorzystać z pomocy dobrego prawnika.

Prowadząc od kilkunastu lat obsługę prawną zarówno dużych podmiotów gospodarczych, małych przedsiębiorców, jak i osób fizycznych zdobyłem doświadczenie pozwalające na świadczenie usług na najwyższym poziomie – przekonuje Sławomir Żurawski, Radca Prawny.

Walka o alimenty

Kwestią sporną podczas rozwodu są także często alimenty na dzieci. Zdarza się, że rodzic, który nie będzie po rozwodzie na co dzień opiekować się potomstwem, po prostu nie chce płacić. Tymczasem prawo nakłada na niego obowiązek utrzymania dzieci. Aby otrzymać alimenty na dzieci, musimy złożyć wniosek do sądu – może to być sąd rejonowy w miejscu zamieszkania dzieci lub pozwanego rodzica. Warto zaznaczyć, że taki pozew jest zwolniony z kosztów sądowych. Wysokość alimentów jest ustalana w oparciu o dwa czynniki – koszty wychowania dziecka oraz możliwości finansowe pozwanego rodzica. Bardzo ważne jest, by koszty wychowania dzieci były dobrze udokumentowane – w przeciwnym razie sąd może uznać, że zawyżyliśmy tę kwotę i przyznać alimenty, które będą za niskie. Warto też pamiętać, że wraz ze zwiększającymi się potrzebami dzieci oraz z rosnącymi możliwościami finansowymi rodzica płacącego alimenty, ich kwota może być ustalana ponownie – także w sądzie.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz